Place zabaw. Brakuje obowiązkowych norm bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 13:30
W Polsce brakuje jednoznacznych przepisów regulujących urządzanie placów zabaw. - Mamy precyzyjne normy, ale nie są one wprost obligatoryjne. Obowiązuje natomiast Prawo budowlane, które daje mało dokładne wymagania - mówi Dominik Berliński z Centrum Kontroli Placów Zabaw.
Audio
  • Dominik Berliński o bezpieczeństwie placów zabaw (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (domena publiczna)

Odpowiedzialność za miejsce, w którym bawią się dzieci, leży po stronie właściciela i to on, kierując się zdrowym rozsądkiem i dobrymi praktykami, powinien zadbać o bezpieczeństwo.

- Przykładowo nie ma wprost zapisu, że plac zabaw ma być ogrodzony. Ale jeżeli wiemy, że dziecku grozi niebezpieczeństwo, gdy wyjdzie poza teren, dobrze jest go ogrodzić. Jeśli dojdzie do wypadku, sąd będzie pytał: "czy dochowano wszelkiej ostrożności?". Jeśli nie ma ogrodzenia, to nie dochowano, więc w praktyce jest ono obowiązkowe, choć nie ma tego wprost w przepisach - przekonuje Dominik Berliński.

Przyznaje też, że jego środowisko walczy o doprecyzowanie prawa. - Wystarczyłoby przywołanie norm w przepisach Prawa budowlanego i już byłoby dużo lepiej ze świadomością właścicieli placów zabaw - mówi.

W jakim miejscu powinny znajdować się huśtawki i zjeżdżalnia? Jaka nawierzchnia jest lepsza - naturalna czy sztuczna? Jak często powinien być wymieniany piasek w piaskownicy? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Dominik Berliński (Centrum Kontroli Placów Zabaw)

Data emisji: 24.05.2018

Godzina emisji: 10.14

mg/ag

Czytaj także

Psycholog: dzieci są i mają być łatwowierne

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 13:00
Niedawno studentki pedagogiki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przeprowadziły eksperyment, w ramach którego bez trudu wyprowadziły z przedszkola dzieci, mówiąc im, że są znajomymi ich rodziców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziecko do 2. roku życia nie powinno korzystać z elektroniki"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 15:00
- Nauczyciele w całej Polsce zwracają uwagę na to, że normy, które kiedyś obowiązywały 3- i 4-latki teraz można zastosować do 6 - i 7-latków - mówiła w "Czterech porach roku" psycholog Karina Mucha.
rozwiń zwiń