Cyberprzestępczość bankowa. Jak się przed nią chronić?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 13:36
Kiedyś zrobienie przelewu, sprawdzenie finansów na koncie, czy zapłacenie za ratę kredytu, wymagało wizyty w banku. Obecnie większość operacji bankowych, możemy wykonać nawet bez użycia komputera. Wystarczy nam jedynie telefon z odpowiednią aplikacją i dostępem do internetu. Czy innowacyjne udogodnienie jest rzeczywiście całkowicie bezpieczne? Jakie pułapki czyhają na użytkowników bankowości elektronicznej?
Audio
  • Rozmowa o bankowości elektronicznej i zagrożeniach z nią związanych (Cztery pory roku/Jedynka)
Popularność przelewów natychmiastowych rośnie bardzo dynamicznie.
Popularność przelewów natychmiastowych rośnie bardzo dynamicznie.Foto: panuwat phimpha/Shutterstock.com

- Nasz telefon, to dziś komputer osobisty. Ściągamy pocztę, często klikamy w różne załączniki. Te nieznane źródła, mogą zainfekować nam telefon i nieszczęście gotowe. Mamy oprogramowanie szpiegujące, które jest w stanie zapamiętać nasz login i hasło. Te informacje i nasza tożsamość, to dziś rzecz porządana przez przestępców internetowych. Musimy o tym pamiętać - przekonuje Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich. 

Załączniki nieznanego pochodzenia w telefonie, to tylko jedno ze źródeł problemów. Jak się okazuje, jest całe mnóstwo innych niebezpieczeństw, czyhających na użytkowników bankowości elektronicznej. - Pojawiają się one często w mailach, dotyczących niezapłaconych faktur, rachunków. W takim przypadku nie otwierajmy załączników. Warto zainstalować w telefonie program antywirusowy, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek - dodaje ekspert.

Będąc użytkownikiem bankowości elektronicznej, należy również pamiętać o korzystaniu z bezpiecznej sieci. Nie należy logować się na stronie banku, gdy łączymy się z nieznanym źródłem internetowym np. poprzez Wi-Fi, do którego dostęp może mieć każdy. Warto również, co jakiś czas, zmienić hasło do internetowego konta bankowego. To z pewnocią utrudni przechwycenie danych przez przestępców.

O czym jeszcze należy pamiętać, podczas korzystania z bakowości internetowej? W jaki sposób zabezpieczyć się przed cyberprzestępczością? Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Przemysław Barbrich (Związek Banków Polskich)

Data emisji: 11.06.2018

Godzina emisji: 9.20

kb/abi

Czytaj także

Aplikacja Pola - łatwy sposób na polskie zakupy

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 13:17
Za pomocą aplikacji Pola, stworzonej przez Klub Jagielloński, można dowiedzieć się więcej o przedsiębiorstwie, które wyprodukowało wybrany produkt. Wystarczy zeskanować kod kreskowy i wszystko okazuje się jasne!
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKO BP ostrzega przed fałszywymi meilami

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 15:45
PKO BP ostrzega przed fałszywymi mailami "weryfikacyjnymi" rozsyłanymi przez cyberprzestępców. Pod pozorem blokady przelewów i konieczności "weryfikacji tożsamości" cyberprzestępcy proszą o kliknięcie w fałszywy link i podanie poufnych danych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Już teraz trzeba myśleć o emeryturze

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 13:17
Choć niektórym osobom do wieku emerytalnego całkiem daleko, to już teraz powinni zdecydować się na oszczędzenie, żeby po zakończeniu pracy zawodowej nie klepać przysłowiowej biedy.
rozwiń zwiń