Czy pracodawca może nas odwołać z urlopu?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 12:46
Długo czekaliśmy na wolne, zaplanowaliśmy wyjazd i zaczynamy cieszyć się chwilą odpoczynku... kiedy nagle dzwoni szef i każe nam wracać do pracy. 
Audio
  • Czy pracodawca może nas odwołać z urlopu? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Jenny Sturm/Shutterstock.com

- Z każdego urlopu, w pewnych określonych sytuacjach, pracodawca może nas odwołać. Dotyczy to zarówno urlopów jednodniowych jak i dłuższych. Nawet kiedy jesteśmy na wyjeździe, szef może nas w szczególnych okolicznościach odwołać - mówi w "Czterech porach roku" mec. Joanna Korzeniewska.

Jakie to okoliczności? - Przyczyną odwołania pracownika z urlopu mogą być tylko takie okoliczności, które były nieprzewidziane w momencie, kiedy zaczynał on urlop. Muszą to być okoliczności wyjątkowe i poważne, jak powódź, awaria w zakładzie pracy czy nagła kontrola, która powoduje, że niezbędna jest obecność tego konkretnego pracownika, ponieważ nie jest on do zastąpienia ze względu na kwalifikacje czy stanowisko - wyjaśnia gość Jedynki. 

Czy przepisy Kodeksu pracy gwarantują pracownikowi, że odwołanie z urlopu nie będzie jedynie kaprysem pracodawcy? Czy pracodawca ponosi koszty związane z nagłym skróceniem wakacji pracownika? Co w sytuacji, kiedy pracownik odmawia powrotu? 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: mec. Joanna Korzeniewska-Zielińska (adwokat)

Data emisji: 19.06.2018

Godzina emisji: 11.25

kh/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Praca w soboty, niedziele święta lub porze nocnej

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2018 11:42
To czas, kiedy zazwyczaj powinno się odpoczywać. Temat jest ostatnio szczególnie intensywnie dyskutowany z uwagi na nowe przepisy, które weszły w życie 1 marca i ograniczyły handel w niedziele.
rozwiń zwiń