X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kulinarne szlaki Polski. Gdzie szukać regionalnych smaków?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 11:10
Lato to czas szczególny, który inspiruje nas nie tylko do wakacyjnych podróży, ale także do poszukiwania kulinarnych nowinek i ciekawych przysmaków. Nie brakuje jarmarków, staganów czy innych miejsc z produktami, charakterystycznymi dla poszczególnych regionów. Jak trafić na dobrych, lokalnych dostawców? W tym z pewnością pomogą nam kulinarne szlaki. Gdzie ich szukać? 
Audio
  • Rozmowa o kulinarnych szlakach Polski (Cztery pory roku/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: In Green/shutterstock.com

Jednym z pomysłów na propagowanie miejsc z dobrym jedzeniem, wartych odwiedzenia są kulinarne szlaki. Aby trafić na dobrego dostawcę i uniknąć przykrych niespodzianek, należy wcześniej poszukać informacji na temat prowadzonej przez niego działalności. - Szlaki kulinarne, które funkcjonują i mają się dobrze, są certyfikowane. Daje nam to pewność, że jeśli tam trafimy, zjemy smacznie. Często jest to kuchnia tradycyjna, oparta na produktach regionalnych. Nie brakuje tutaj także sezonowej żywności, więc mamy pewność, że jest świeża. - mówi Robert Stępowski, autor książki "Smaki Polski-zwiedzaj Polskę ze smakiem".

Knajpy czy restauracje, należące do szlaku kulinarnego są specjalnie oznakowane. W ten sposób możemy znaleźć informacje na temat menu lokalu czy miejsca w którym się znajduje. Aby zachęcić turystów do odwiedzania takich miejsc, wydawane są między innymi karty lojalnościowe, które uprawniają nas do korzystania z rabatów czy udziału w konkursach.

Jednym z bardziej znanych szlaków kulinarnych Polski jest Szlak Kulinarny Śląskie Smaki, który został utworzony w 2012. Czuwa nad nim Regionalna Organizacja Turystyczna, która kontroluje i dba o jakość oferowanych produktów. - Jest kilka szlaków, które mają naprawdę bardzo dobrą renomę. Te restauracje współpracują ze sobą i nawet w obrębie jednego regionu, kuchnia jest niejednolita. Watro więc odwiedzać nowe miejsca. - dodaje ekspert.

Swoim kulinarnym szlakiem, mogą pochwalić się także mieszkańcy województwa pomorskiego. Istniejące tam szlaki są liderami na kulinarnej mapie, ze względu na wysoką jakość i różnorodność potraw. Szlaki kulinarne znajdziemy m.in. odwiedzając region województwa podkarpackiego, małopolskiego czy kujawsko-pomorskiego.

Więcej informacji na temat regionalnych smaków i miejsc, lezących na trasie kulinarnych szlaków Polski w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi:  Sława Bieńczycka

Gość:  Robert Stępowski (autor książki "Smaki Polski-zwiedzaj Polskę ze smakiem")

Data emisji: 22.06.2018

Godzina emisji: 9.23

kb/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kulinarne wędrówki po kraju

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 11:04
Małopolska jest stolicą czosnku, Budachów w województwie lubuskim - pierogów ruskich, Trzebiatów – kasz, Gołdap - kartaczy. Gdybyśmy z różnych regionów Polski powybierali to, co dla nich kulinarnie najbardziej charakterystyczne, stworzylibyśmy bardzo ciekawą i rozmaitą dietę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Australia poza utartym szlakiem

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 14:07
Australia, czyli szósty kontynent, to nie tylko Sydney czy Melbourne, ale również bezkresne przestrzenie, gdzie przez wiele dni częściej niż człowieka spotka się kangury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyliżansem a może drezyną? Czym podróżować po Bieszczadach?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 12:19
Wyprawa w Bieszczady zwykle kojarzy się z pieszymi bądź rowerowymi wędrówkami, podczas których turyści mogą nacieszyć oko niespotykanymi widokami. Okazuje się jednak, że wypad w góry może być jeszcze ciekawszy. Wszystko zależy od tego, jaki środek transportu wybierzemy.
rozwiń zwiń