Naucz dziecko pływania w jak najmłodszym wieku

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 17:03
W tym roku dla zbyt wielu osób wypoczynek nad wodą zakończył się tragicznie. Polska osiągnęła niechlubny rekord, bo nigdy jeszcze nie było tylu utonięć. Z policyjnych raportów wynika, że do najczęstszych przyczyn tragedii należą alkohol, brawura i przecenianie umiejętności pływackich.
Audio
  • Kidy najlepiej rozpocząć naukę pływania przez dzieci (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mariamichelle/pixabay

Aby w przyszłości przykrych wiadomości było mniej warto nauczyć się pływać. Już niemowlęta warto zacząć oswajać z wodą. - Dzieci w wieku trzech miesięcy powinny ważyć około siedmiu kilogramów i to jest taka waga, która pozwala, żeby dziecko wytrzymało w wodzie w komforcie termicznym bez płaczu około 30 minut - mówi instruktorka Magdalena Dąbrowska. Zwraca uwagę, że dla dzieci zajęcia w wodzie są również pewnego rodzaju terapią, zwiększa się koordynacja ruchowa. Dzieci nabierają też zaufania do swoich możliwości.

Instruktorka żałuje, że w Polsce nie uczy się dzieci pływania w otwartych wodach, gdzie np. w Norwegii to normalne, że zajęcia odbywają się w jeziorze lub morzu. - Bardzo mało instruktorów ma świadomość, że dzieci nie są uczone respektu przed żywiołem. Nie są uczone tego, że woda się porusza, potrafi odpłynąć i wrócić, i jakie mogą być z tym związane sytuacje niebezpieczne - zauważa Magdalena Dąbrowska.

Apeluje, żeby korzystać ze strzeżonych i sprawdzonych kąpielisk, gdzie bezpieczeństwa pilnują ratownicy/

Czy powinniśmy uczyć dzieci pływania bez, czy w zarękawkach? Co zrobić, kiedy dziecko jednak boi się wody? Czy rodzice są w stanie nauczyć dziecko pływania we własnym zakresie? Jak nauczyć się pływanie w dorosłym wieku? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Monika Tarka i Robert Kilen

Goście: Magdalena Dąbrowska (wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Pływania Niemowląt, założycielka i właścicielka Akademii Ruchu)

Data emisji: 12.09.2018

Godzina emisji: 10.10

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pierwszy kontakt z wodą. Czy niemowlak może pływać?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 14:14
Domowe kąpiele to moment, w którym dziecko, w bliskim kontakcie ze swoim rodzicem, może nabrać poczucia bezpieczeństwa. Natomiast na basen można już przyjść z dzieckiem trzy-, czteromiesięcznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpiecznie nad wodą. Jakich zasad należy przestrzegać?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2016 23:05
- Czerwona flaga pojawia się nie bez kozery, oznacza bezwzględny zakaz kąpieli. Tylko na własne ryzyko wchodzimy wtedy do wody - ostrzega Maciej Rokus, szef grupy specjalnej płetwonurków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkolili najmłodszych z bezpieczeństwa nad wodą

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 18:16
Grupa Specjalna Płetwonurków Rzeczypospolitej Polskiej, przeszkoliła ponad tysiąc dzieci z Warmii i Mazur. W trakcie zajęć uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się jak bezpiecznie spędzić wakacyjny czas nad morzem, rzeką czy jeziorem. Dzieci mogły przekonać się również na własnej skórze jak reagować w sytuacjach zagrażających życiu.
rozwiń zwiń