Alkoholizm można wyleczyć, ale nie przepisami

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 14:21
Samorząd Nowego Sącza podjął decyzję, że w nocy na terenie miasta nie będzie możliwa sprzedaż alkoholu. Czy pomoże to w walce z uzależnieniem alkoholowym wśród mieszkańców miasta?
Audio
  • Jakie są objawy choroby alkoholowej i jak można rozpocząć leczenie (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Radni Nowego Sącza w ten sposób zrealizowali zapisy znowelizowanej ustawy o wychowaniu w trzeźwości, która na samorządy nakłada obowiązek uwzględnienia zasad usytuowania punktów sprzedaży napojów alkoholowych i ograniczenia ich liczby w godzinach nocnych. I to zrobiono w Nowym Sączu. Czy to dobry sposób na walkę ze zjawiskiem alkoholizmu?

Zdaniem specjalisty taka nocna przerwa w dostępie do alkoholu nie jest sposobem na walkę z tym nałogiem i nic nie da. - Brak w dostępie do alkoholu między 22 a 6 rano niewiele zmieni - mówi Filip Pierowski, psycholog. Przyznaje, że może będzie spokojniej w okolicy, ale raczej nie należy liczyć na spadek liczby pijących.

Zwraca uwagę, że trzeba rozróżnić uzależnienie od picia ryzykownego i szkodliwego. - To jest dobry moment, by się zastanowić nad modelem picia - mówi terapeuta. Bo być może picie ryzykowne przynosi jakieś szkody, choć nie jest to jeszcze uzależnienie. Prostą drogą do uzależnienia jest zaś picie regularne.

Terapia uzależnień jest bezpłatna i nie podlega rejonizacji. Zwłaszcza, że nie ma cudownej tabletki, która by wyleczyła z choroby.

Czy jedno piwo dziennie powoduje, ze ktoś jest już uzależniony od alkoholu? Jakie są symptomy uzależnia? Czy można kogoś zmusić do leczenia alkoholizmu i od czego zacząć leczenie?

Posłuchaj nagrania całej rozmowy, którą poprzedziła sonda wśród mieszkańców Nowego Sącza.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Monika Tarka i Robert Kilen

Reporter: Monika Chrobak

Gość: Filip Pierowski (psycholog, terapeuta uzależnień, szpital Wolski i Ośrodek Leczenia Osób Uzależnionych od Alkoholu)

Data emisji: 13.09.2018

Godzina emisji: 9.10

agCzytaj także

Prohibicja w Piotrkowie Trybunalskim. "Ludzie przeżywali gehennę"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 09:00
25 kwietnia radni Piotrkowa Trybunalskiego przyjęli uchwałę zaproponowaną przez prezydenta miasta o zakazie sprzedaży alkoholu w sklepach i na stacjach paliw w godzinach 23 - 6.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alkoholizm w Polsce. Choroba sytemu czy jednostki?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 18:33
Blisko 680 tys. Polaków jest uzaleznionych od alkoholu. Statystycznie pijemy ponad 10 litrów mocnych trunków rocznie. Abstynencję i umiar wśród Polaków, promować ma Narodowy Program Trzeźwości. W jubileuszowym roku Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła rówinież 100 dni trzeźwości na 100-lecie odzyskania Niepodległości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od alkoholika do prezesa fundacji. Historia Marka Łagodzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 13:42
Fundacja "Sławek" wprowadza nowe podejście do resocjalizacji, pomagając więźniom odnowić więzi z rodzinami i rozpocząć życie poza więzieniem zanim zakończą swoje wyroki. Zapewnia szkolenia zawodowe i miejsce do zamieszkania dla więźniów na przepustkach i już po opuszczeniu zakładów, ale co najważniejsze daje wsparcie psychologiczne i motywację, aby rozpocząć nowe życie daleko od więzienia.
rozwiń zwiń