Na naukę języka obcego nigdy nie jest za późno

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 13:35
Już nie tylko w szkołach, ale w przedszkolach dzieci zaczynają uczyć się języka angielskiego. A co z seniorami, którzy też chcieliby nauczyć się porozumiewać w obcej mowie?
Audio
  • Czy i jak uczyć się języków obcych (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Cudzoziemcy o nauce języka polskiego (Cztery pory roku/Jedynka)
Nauka języków obcych
Nauka języków obcychFoto: Maxx-Studio/Shutterstock.com

Na naukę języka nie jest za późno tak samo jak z ćwiczeniami fizycznymi, na które można zdecydować się w każdym wieku. - Badania pokazują i nie ma w tym zakresie wątpliwości, że to doskonała gimnastyka dla mózgu - zachęca dr Marcin Smolik. Podkreśla, że język obcy nie tylko ułatwia kontakty i - jak to ujął - otwiera różne drzwi, ale kształtuje cały proces myślenia, ułatwia rozumowanie, sprawia, że człowiek łatwiej podejmuje decyzje. - Nawet czytałem jakieś badanie, że osoby mówiące w języku obcym są bardziej atrakcyjne dla partnerów - przekonuje.

Gość Jedynki zapewnia, że każdy kolejny język ułatwia uczenie się następnego  języka. - Mamy tę możliwość porównywania między sobą języków na takim poziomie gramatycznym, czy leksykalnym - mówi. Zwraca uwagę, że dużo łatwiej będzie się nauczyć języka polskiego Rosjaninowi czy Ukraińcowi z uwagi na podobieństwo leksykalne niż na przykład Japończykowi.

Najpopularniejszym językiem na świecie jest niewątpliwie angielski, ale są coraz większe wątpliwości, kto powinien definiować poprawność tego języka - Brytyjczycy, Amerykanie, a może Australijczycy. Już nauczyciele mają z tym kłopot, bo tworzy się jeszcze nieskodyfikowany międzynarodowy język angielski. A

26 września przypada Europejski Dzień Języków Obcych.

A czy prawdą jest, że język polski należy do najtrudniejszych, wręcz jest najtrudniejszy na świecie? Ile mamy języków na świecie? Ile języków można zdawać na maturze? Posłuchaj całej rozmowy oraz sondy, w której cudzoziemcy mówią, czy łatwo nauczyć się języka polskiego.

Posłuchaj też audycji językowych w Jedynce Lekcje języka polskiego.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Reporter: Małgorzata Głogowska

Gość: dr Marcin Smolik (dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej)

Data emisji: 26.09.2018

Godzina emisji: 9.10

ag
Czytaj także

Mieszka w nim rycerz, ale można go też zasunąć

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 14:27
W audycji "Nasz język współczesny" rozmawialiśmy o wyrazach, które wyglądają tak samo, ale znaczą coś innego. Naszym gościem była dr Agata Hącia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowe zagadki z historii ginących języków

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 21:30
Zaledwie 600 spośród 6 tysięcy języków w świecie jest bezpiecznych. Naukowcy szacują, że aż 90 proc. wszystkich języków, których dziś używamy, zaniknie przed upływem XXI stulecia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sanskryt jako "indyjska łacina"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 20:00
Indie to swoisty tygiel językowy. Używa się tam ponad 450 języków, jest też 1600 dialektów. Najstarszym i jednym z 23 urzędowych języków jest sanskryt.
rozwiń zwiń