Nie lekceważ gorączki u dzieci

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 15:12
Gorączka u dzieci i u dorosłych to dwie zupełnie inne rzeczy. Dziecko z gorączką wymaga intensywnych badań i stwierdzenia przyczyny pogorszenia stanu zdrowia.
Audio
  • Gorączka u dzieci i porady w doborze termometrów (Cztery pory roku/Jedynka)
Termometr elektroniczny
Termometr elektronicznyFoto: guvo59/pixabay

Gorączka u dzieci potrafi być groźna, gdyż maluchy nie mają jeszcze dobrze wykształconego układu odpornościowego. Może dojść do przegrzania organizmu i w efekcie do drgawek oraz niedotlenienia mózgu.

Takie drgawki to zupełnie coś innego niż dreszcze, jakie przytrafiają się dorosłym. - Na ogół dziecko, u którego wystąpią drgawki jest hospitalizowane - mówi pediatra, dr Grażyna Jędrzejczyk. Dlatego dobrze mieć w domu środki zwalczające gorączkę i podać je dziecku. Zaś dreszcze u dorosłych to sygnał, że coś złego zaczyna się w organizmie dziać i jest stan podgorączkowy, ale zagrożenia zdrowia nie powinno być.

Jakie środki przeciwgorączkowe najlepiej podać dziecku i w jakich dawkach? Jakie sposoby naszych babć można zastosować podczas gorączki? Czy dziecko z gorączką trzeba dogrzać, żeby się wypociło, czy raczej odkryć?

W audycji wyjaśniamy też dlaczego wycofano ze sprzedaży dokładne termometry rtęciowe, radzimy jaki termometr wybrać, i które są z nich najlepsze. Mówimy także, w którym miejscu ciała najlepiej mierzyć temperaturę i dlaczego ucho nie jest najlepszym miejscem.

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: dr Grażyna Jędrzejczyk (pediatra)

Data emisji: 23.11.2018

Godzina emisji: 9.16

ag


Czytaj także

Czy gorączki należy się bać?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 15:24
Jedni wpadają w panikę, chcą wzywać pogotowie lub jechać do szpitala. Inni machają tylko ręką twierdząc, że gorączka się zdarza i trzeba ją przeczekać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na czym polega udar mózgu?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 16:20
- Udar jest bardzo rzadko chorobą samą w sobie, on wynika z jakiejś przyczyny - mówi prof. Dariusz Zbigniew Dudek z Collegium Medicum UJ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokarmy i ich walory zdrowotne

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 11:53
Zagadki naszym słuchaczom zadała Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk kliniczny.
rozwiń zwiń