Witamina C dobra nawet na raka?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 13:49
Przez wiele lat dominował pogląd, że witamina C jest dobra na wiele schorzeń, ale tylko ta lewoskrętna. Na ile ten pogląd odpowiada prawdzie? Czy niekontrolowane zażywanie witaminy C może pomóc, czy raczej zaszkodzić?
Audio
  • Wiatmina C dobra na wszystko? (Cztery pory roku./Jedynka)
Witamina C wchodzi w skład wielu warzyw i owoców
Witamina C wchodzi w skład wielu warzyw i owocówFoto: Evan Lorne/shutterstock

Stanisław Łobodziak z Centrum Nauki Kopernik obala pewne mity. - Badania naukowe nie potwierdzają różnic w przyswajalności witaminy C przez nasz organizm, niezależnie od tego, czy to jest witamina lewo, czy prawoskrętna - mówi popularyzator nauki. Wyjaśnia na czym polega lewo i prawoskrętność oraz skąd wziął się mit o tym, że tylko lewoskrętna witamina jest korzystna dla człowieka.

Profesor Jacek Jassem przyznaje, że witamina C pomaga. Zapobiega np. w powstawaniu szkorbutu, choroby nieco już zapomnianej. Witaminie C przez wiele lat przypisywano działanie przeciwzapalne, ale to sprawa wątpliwa.

- Ale na pewno nie jest to lek przeciwnowotworowy - mówi lekarz. Źródła naukowe nie podają przykładów, że witamina C powstrzymała rozwój choroby nowotworowej. - Te opisy, które przywołują ludzie stosujący te metody oparte są najczęściej na zmyślonych historiach, albo ci ludzie nie mieli nowotworu - zwraca uwagę onkolog. A takie historie trafiają na podatny grunt.

Czym grozi przedawkowanie witaminy C? Jaką wartość mają preparaty zawierające witaminę C, które dość drogo można kupić za pośrednictwem internetu? Ile w rzeczywistości kosztuje wyprodukowanie witaminy C? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Goście: profesor Jacek Jassem (onkolog, Gdański Uniwersytet Medyczny), Stanisław Łobodziak (Centrum Nauki Kopernik)

Data emisji: 28.11.2018

Godzina emisji: 9.15

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie lekceważ objawów anemii. Po czym poznać, że chorujemy na niedokrwistość?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 13:16
Choć zazwyczaj jest łatwa do wykrycia, walka z nią wymaga rzetelnego podejścia. Wiele osób nie ma świadomości, że cierpi na anemię, a zwlekanie z jej leczeniem może być bardzo groźne w skutkach. Zachorować może każdy, niezależnie od wieku i predyspozycji genetycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dbajmy o prawidłowy poziom witaminy D

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 13:41
Deficyt witaminy D3, potocznie zwanej witaminą D, u dzieci może wywoływać krzywicę, a u dorosłych osteoporozę, zwiększa też ryzyko lub nasila przebieg wielu chorób cywilizacyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Legalny i zdrowy doping? Burak!

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2018 06:00
Naukowcy udowodnili, że regularne picie soku z buraka poprawia wyniki sportowe. Kolarze i biegacze biorący udział w badaniach Uniwersytetu Exeter w Wielkiej Brytanii po wypiciu soku z buraka poprawiali swoją wytrzymałość o 16%. Według autorów raportu wynika to z wysokiej zawartości azotanów.
rozwiń zwiń