Ekspert: rozgrzewanie samochodu przed jazdą nie ma sensu

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 10:24
- Zimą należy jeździć tak, jakby pedały w samochodzie miały parzyć w stopy. W przypadku pedału gazu jest to bardzo dobra rada. Starajmy się bardzo delikatnie operować gazem – radził Damian Śmigielski, ekspert motoryzacyjny.
Audio
  • Damian Śmigielski o zasadach jazdy samochodem w warunkach zimowych (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: qimono/Pixabay

Brak umiejętności ruszania z ABS-em, ruszania z kontrolą trakcji i naiwna wiara, że cała samochodowa elektronika wyręczy kierowcę – to wciąż najczęstsze grzechy Polaków siadających zimą za kierownicę. Kierowcy tzw. starej daty, którzy uczyli się jazdy jeszcze na syrenkach nie zdają sobie sprawy, że sposoby jazdy, których się wtedy nauczyli, zupełnie nie sprawdzają się w nowoczesnych samochodach.  

– Kiedyś się mówiło, że w zimowych warunkach można kontrować kierownicą, ruszać z drugiego biegu. W tej chwili mamy kontrolę trakcji, systemy zapobiegające wpadaniu w poślizg. Jeśli mamy samochód liczący do 10 lat to powinniśmy przeczytać jego instrukcję obsługi – radził Damian Śmigielski.

Dlaczego jazda na krótkich dystansach jest szkodliwa dla samochodu? Jak sprawdzić czy jeździmy na zbyt krótkim dystansie? Dlaczego rozgrzewanie samochodu przed jazdą nie ma sensu? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Damian Śmigielski (ekspert motoryzacyjny)

Data emisji: 5.12.2018

Godzina emisji: 9.19

abi

Czytaj także

Policja apeluje: gdy przychodzisz do domu, zamykaj za sobą drzwi

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 12:19
Apel jest oczywisty, ale trzeba go ponawiać, bo okazuje się, że większość włamań do mieszkań odbywa się "na życzenie" mieszkańców, którzy nie wykorzystują domowych zabezpieczeń, w które sami zainwestowali. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paczka dla Bohatera. Pomóż tym, którzy walczyli o wolną Polskę

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 13:43
Tomasz Sawicki dociera do osób, które walczyły za naszą wolność. Okazuje się, że wiele z nich żyje w koszmarnej biedzie. Niektórzy nie mają nawet łazienki.
rozwiń zwiń