Dietetycy załamują ręce. Żywimy się niezdrowo

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 13:38
Jemy szybko, rzadko i byle co, żeby tylko zaspokoić głód. To wbrew wszelkim zasadom dobrego żywienia. Tym bardziej, że takie fastfoodowe potrawy są pełne niezdrowych dodatków, w tym soli.
Audio
  • Żywimy się szybko i niezdrowo (Cztery pory roku/Jedynka)
Burger i frytki (zdjęcie ilustracyjne)
Burger i frytki (zdjęcie ilustracyjne)Foto: RitaE/pixabay

Fast food to jak sama nazwa po angielsku oznacza szybkie jedzenie. Taki, które można zjeść w przelocie, spiesząc się np. do pracy. Ale warto pamiętać, że fast food to nie tylko hamburger, hot dog, czy frytki. Fast food to również mrożonki, na szybko przygotowywane w domu, pizze, czy kebaby. Zdrowe takie żywienie nie jest, ale za to jakie wygodne.

- Raz na trzy tygodnie możemy sobie na taką potrawę pozwolić - uspokaja dietetyczka Alicja Kalińska. Dzieci lepiej nie przyzwyczajać do takiego jedzenia, choć najmłodszym sprawia ono przyjemność, zwłaszcza jeśli jest kolorowe.

Jemy również za szybko, bywa, że obiad jest pochłaniany w pięć minut. Taki sposób jedzenia powoduje, że potrawy nie są dobrze przeżute i zalegają w żołądku. Dotyczy to szczególnie potraw mięsnych, tym bardziej, że białka są trawione najdłużej.

- Jeżeli odgryzamy kawałki kotletów, kiełbas, tego typu rzeczy i połykamy jak przysłowiowy indor, to będzie leżało i leżało, a nasz żołądek wtedy trzy razy ciężej pracuje - wyjaśnia gość Jedynki. A to sprzyja nadkwaśności i wielu innym schorzeniom. Często jedząc szybko jemy też ponad miarę.

Jak przekonać się, jaką pojemność ma nasz żołądek? Czy ma znaczenie fakt, że jemy na stojąco? Po jakim czasie do mózgu trafia informacja z żołądka, że jesteśmy już najedzeni? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Alicja Kalińska (dietetyczka)

Data emisji: 17.12.2018

Godzina emisji: 10.10

ag


 

Czytaj także

Produkty "bio", "fit", "light" - nie daj się nabrać!

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 13:40
Osoby, które się odchudzają lub chcą po prostu odżywiać się zdrowo, często sięgają po produkty oznaczone jako dietetyczne. Okazuje się jednak, że to pułapka zastawiona przez marketingowców!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Postanowienia żywieniowe na 2018 rok

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 19:10
Nowy Rok to czas wielu postanowień i zapowiedzi zmian w wielu obszarach naszego życia m.in. w odżywianiu. Warto zweryfikować to, co do tej pory uważaliśmy za smaczne, pożywne i zdrowe, szczególnie gdy pojawiła się nadwaga i w badaniach podwyższony wynik cholesterolu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gotowe dania sposobem na szybki obiad. Polacy polubili wygodę

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 16:50
Z badań przeprowadzonych przez Grupę AdRetail wynika, że prawie 40% osób kupuje gotowe dania, by przede wszystkim w ten sposób zaoszczędzić swój czas.
rozwiń zwiń