Zwierzę to żywe stworzenie a nie prezent

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 14:09
Problem wraca co roku w okresie Bożego Narodzenia. W charakterze prezentu pod choinką nie tylko dzieci, ale i dorośli znajdują pieski, kotki, króliki lub inne zwierzęta. Radość trwa parę dni, a kłopot zaczyna się po świętach.
Audio
  • Trzeba się dobrze zastanowić, zanim przygarniemy zwierzę (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Rozmowa z młodymi ludźmi, którzy chcieli mieć w domu psa (Cztery pory roku/Jedynka)
Pies w schronisku
Pies w schroniskuFoto: pixabay

W przedświątecznej euforii ludzie kupują, adoptują, lub biorą np. od sąsiada zwierzę. - Chyba nam się wyłącza jakaś klapka w mózgu, zaczynamy zupełnie na innych obrotach myśleć i nie zadajemy sobie pytania co będzie za miesiąc, dwa - mówi Magdalena Buszko z fundacji Viva.

Zwraca uwagę, że nie tylko dzieci są tak obdarowywane. Niektórzy potrafią sprezentować psa rodzicom, aby nie czuli się samotni, tylko nie zapytają czy rodzice mają taką potrzebę i czy będą mieli siły, aby co najmniej trzy razy dziennie wyjść z psem na spacer.

Dlatego schroniska w okresie przedświątecznym wstrzymują adopcje zwierząt, bo wiedzą, że większość z nich wróci za miesiąc, dwa, może za pół roku, bo wtedy zaczynają się wakacje. Zaś fundacje zaostrzają warunki adopcji i nigdy nie wydają zwierzaka bez wizji lokalnej. Mimo to trafiają się cały czas osoby, które oszukują.

Magdalena Buszko nadzieję widzi w edukacji młodych i zachęca szkoły, aby organizowały lekcje w schroniskach. - Schroniska przyjmują dzieciaki bardzo chętnie, bo to jest właśnie nasza przyszłość, przyszłość jest w dzieciakach - mówi gość Jedynki.

Czy wyrzucenie zwierzęcia z domu jest karalne? Jakie wytłumaczenie najczęściej podają osoby, które chcą zwrócić zwierzę do schroniska? Posłuchaj nagrania całej rozmowy oraz sondy wśród młodych ludzi, którzy chcieli mieć psa

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Magdalena Buszko (Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt VIVA, koordynator kampanii Zaginął Dom)

Data emisji: 20.12.2018

Godzina emisji: 10.45 i 11.15

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Puste schronisko". Dzieci prowadzą akcję adopcyjną psów

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 16:30
Uczniowie szkoły podstawowej w Bodzanowie koło Płocka mają wielkie serca. W ramach akcji "Puste schronisko" szukają domów dla porzuconych psów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Relacja dziecko-pies a zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2018 14:00
- Badania naukowe pokazują, że jeżeli mówimy o relacji ze zwierzęciem i wpływie psa czy kota na rozwój emocjonalny dzieci, to największe korzyści odnoszą dzieci poniżej 6 roku życia i powyżej 10 roku życia - mówi w "Pigułce na zdrowie" dr n. wet. Małgorzata Głowacka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyjazny kąt dla zwierząt w naszym mieszkaniu

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 23:59
Warto przygotować w naszym domu miejsce dla naszych podopiecznych, psa, kota chomika, świnki morskiej czy ptaków w klatce. Bezpieczny kącik, w którym będą się dobrze czuły. Posłuchajcie jak to zrobić.
rozwiń zwiń