X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Świętowanie niepodległości nadal trwa

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 18:09
Rok stulecia niepodległości za nami, ale w wielu instytucjach kultury cały czas można odwiedzać wystawy związane z tym ważnym wydarzeniem.
Audio
  • Stulecie niepodległości. Wystawy 2019 (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Dmytro Balkhovitin

W Muzeum Narodowym w Krakowie do 27 stycznia czynna jest wystawa "Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego". - Nie jest to wystawa biograficzna – mówił w Jedynce Piotr Wilkosz, kurator wystawy. Na wystawę składają się: obrazy, grafiki i rzeźby znamienitych polskich twórców (m.in. Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego, Leopolda Gottlieba, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Artura Grottgera), ale także mundury, mapy, broń, odznaczenia i medale, archiwalne fotografie. 

Do 31 marca otwarta jest wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie – "Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej". Strukturę artystyczną pokazu tworzą arcydzieła polskiej sztuki, m.in. Jacka Malczewskiego, Maksymiliana Gierymskiego, Brunona Schulza, Zofii Stryjeńskiej, Adama Bunscha, Wojciecha Weissa, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jana Lebensteina, Władysława Hasiora, Edwarda Dwurnika czy Antoniego Rząsy, odnoszące się do konkretnych wydarzeń historycznych, społecznych ruchów i ludzkich postaw. – Chcemy przywołać całą tradycję romantyzmu, bez której wolności z pewnością byśmy nie odzyskali – tłumaczył Łukasz Kossowski, kurator wystawy.

W Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem czynna jest wystawa "Rzeczpospolita Zakopiańska 1918". Zakopane było pierwszą miejscowością na ziemiach polskich, która samodzielnie 31 października 1918 roku zrzuciła panowanie zaborcy. Wystawa jest dokumentacją procesu historycznego odzyskania niepodległości oraz początków budowy administracji i instytucji państwowości polskiej w Zakopanem, jako zbiorowego wysiłku jego mieszkańców. – rzeczpospolita Zakopiańska to pojęcie bardzo umowne, dotyczące krótkiego epizodu w historii miasta, kiedy to zakopiańczycy przejęli władze po Austriakach i przez kilkanaście dni sprawowali pełną władzę – mówił Lesław Dall, kurator wystawy.  

Więcej w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Reporter: Agnieszka Ciecierska

Goście: Piotr Wilkosz (Muzeum Narodowe w Krakowie), Łukasz Kossowski (Zamek Królewski w Warszawie), Lesław Dall (Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem)

Data emisji: 11.01.2019

Godzina emisji: 9.15

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak