X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bale, uczty i biesiady. Kiedyś Polacy bawili się na bogato

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 11:53
Dzisiejsze imprezy karnawałowe w nikłym stopniu przypominają dawne bale, odbywające się między Nowym Rokiem a Popielcem. Zabawy, muzyka, tańce, i trendy w ubiorze ciągle ewoluują. A szkoda, bo bogate bale stanowią duży dorobek polskiej kultury. W audycji zagłębiamy się w historii, by dowiedzieć się, jak przed wiekami bawili się Polacy.
Audio
Kostium karnawałowy
Kostium karnawałowyFoto: nouveaumonde34/Pixabay

Joanna Ziętek, historyk sztuki, zwraca uwagę, że zwyczaje związane z karnawałem sięgają już czasów starożytnych. - Pamiętamy przecież słynne Saturnalia. Bywało tak, że po okresie, w którym przyroda dawała takie uspokojenie, zmuszano słońce do kolejnego powrotu i dawania płodności ziemi, stąd już w starożytności było dużo zabaw ku uciesze – mówi w rozmowie z Martą Januszewską.

Kilka wieków później zabawy i tańce towarzyszyły bogatym i obfitym ucztom. Jak zaznacza Magdalena Borowczak z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, już od końca XVII wieku wszystkie uczty, biesiady i bale otwierał polonez. - Już wtedy był to taniec narodowy, który bardzo szybko zakorzenił się na dworach szlacheckich. W tańcu stawiano na piękny wygląd, piękne ustawienie sylwetki, kolorowe stroje. Te bale były huczne, przepełnione muzyką – tłumaczy.

Więcej w nagraniu rozmowy. Zachęcamy do odsłuchania.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Marta Januszewska

Gość: Joanna Ziętek (historyk sztuki i koordynatorka zespołów rekonstrukcyjnych w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie), Magdalena Borowczak (rekonstruktorka Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie)

Data emisji: 29.01.2019

Godzina emisji: 9.15

abi/kwh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dziewiarstwo przyciąga ludzi

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 15:02
Zajęcie, które przez lata było postrzegane jako domena seniorek, dziś jest bardzo modne. Haftowanie i dzierganie, bo o nich mowa, wracają do łask.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak ubrać dziecko na zimowy spacer?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 11:43
- Dzieci należy zabierać na dwór w każdą pogodę, bo jest to jeden ze sposobów hartowania dzieci. Gdy temperatura mrozu wynosi do -10 st. C można wyjść z dzieckiem na spacer – mówiła pediatra Marzena Gajewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szachy jako narzędzie doskonalące człowieka

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 14:21
- Mózg się cieszy, gdy może się gimnastykować i rozwiązywać problemy – mówił w audycji szachista Maciej Karasiński, propagator akcji "Szachy w szkole".
rozwiń zwiń