Karnawałowe obżarstwo. Czy pójdzie nam w boczki?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 14:52
Faworki, chruściki i pączki, to główni bohaterowie wśród przepysznych wypieków na karnawałowym stole. - Zajadajmy się do woli, a zbędne kalorie zrzucimy w poście - zachęca Izabella Byczewska, z Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Audio
  • Gość Jedynki - Izabella Byczewska, porusza kwestię karnawałowych wypieków. (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Obok karnawałowych słodyczy trudno przejść obojętnie, a słynne faworki kojarzą nam się z dobrodziejstwem babcinej kuchni. Czym się kierować, kiedy zdecydujemy się samodzielnie przyrządzić któryś z wypieków bez pomocy babci? - Musimy starać się wybierać mąkę najwyższej jakości, gdyż to jedyna droga do uzyskania idealnej konsystencji ciasta. Nie zawahajmy się dodać także odrobiny alkoholu - zachęca ekspertka.

Jakie składniki są najważniejsze podczas pieczenia karnawałowych przysmaków? Na co zwrócić uwagę przy wypiekaniu, aby móc cieszyć się pełnią smaku?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Izabella Byczewska z (Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego)

Data emisji: 31.01.2019

Godzina emisji: 11.12

K.A/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niepowtarzalny smak pierogów z mięsem żubra

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 11:28
- Jak smakuje mięso żubra? Po prostu trzeba spróbować i samemu się przekonać – powiedział restaurator Wojciech Jakimiuk. Coraz więcej restauracji na Podlasiu ma w swojej ofercie dania z mięsa żubra, jak np. tatar lub też potrawy z mięsem żubra, jak np. pierogi.
rozwiń zwiń