Co jest najważniejsze w byciu dobrym ojcem?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 19:11
Często mówi się, że córeczkom bliżej do matek, a synom do ojców. Jak się okazuje – nic bardziej mylnego. Jak być dobrym ojcem i nie zwariować od nadmiaru stereotypów i oczekiwań ze strony społeczeństwa?
Audio
  • Goście Jedynki w rozmowie, o byciu dobrym ojcem. (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Nierzadko matki identyfikuje się ze wszystkimi czynnościami wychowawczymi, jakich wymaga dziecko, począwszy od karmienia, a skończywszy na wspólnej zabawie. Jakie znaczenie ma rola ojca? - Bardzo ważnym jest, aby tatusiowe zadbali o kontakt z dzieckiem jeszcze w okresie prenatalnym, mówiąc do niego lub głaszcząc brzuch swojej partnerki. Wtedy od samego początku zaczyna wytwarzać się więź, która będzie odczuwalna po urodzeniu dziecka - zapewnia psycholog Marta Żysko - Pałuba.

Dzieci, bez względu na płeć, wykazują tak samo silną chęć do przeżywania przygody w trakcie zabawy. - Uwielbiam zabierać swoje córki na żagle, gdyż widzę, że sprawia im to ogromną radość - mówi Tomasz Bułhak, autor bloga "Tato w budowie".

O czym powinni pamiętać ojcowie, których pociechy są dopiero w drodze na świat? - Jestem za tym, aby być przy porodzie i tym samym uczestniczyć w pierwszych chwilach życia swojego malucha. Uważam też, że warto kierować się intuicją w wychowywaniu dziecka. Sam nie lubię, kiedy ktoś próbuje mi coś narzucać - podkreśla artysta  Marcin Styczeń.

Jak bawić się z dzieckiem, aby było szczęśliwe? Jakie pokłady ciepła mają w sobie ojcowie? Co jest najważniejsze w wychowywaniu swoich pociech?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Marta Żysko - Pałuba (psycholog), Marcin Styczeń (atysta), Tomasz Bułhak (autor bloga "Tato w budowie")

Data emisji: 4.02.2019

Godzina emisji: 11.12

K.A/ag


Czytaj także

Wikipedia. Encyklopedia, której warto ufać?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 13:30
W dobie cyfryzacji, bliżej nam do posiłkowania się hasłami z internetowej Wikipedii, niż do pokuszenia się o zaczerpnięcie wiedzy z tradycyjnej encyklopedii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roztocza w naszych łóżkach

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 18:00
Roztocza to problem, który dotyczy prawie sześciu milionów Polaków. Dla niektórych ich obecność w mieszkaniu stwarza nawet zagrożenie życia. Jak rozpoznać u siebie nadwrażliwość na roztocza i jak sobie z nią poradzić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alzheimer – choroba całej rodziny

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 13:41
Choroba trudna i przykra nie tylko dla chorego, ale i jego najbliższych. Osoba cierpiąca na Alzheimera wymaga całodobowej opieki, co często komplikuje życie wszystkich wokół. Pod opieką jakich lekarzy musi być chory i gdzie mogą szukać wsparcia ich opiekunowie?
rozwiń zwiń