X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stanisław Moniuszko. Cudze chwalimy, a swego nie znamy

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 16:20
Stanisław Moniuszko to wybitny artysta, polski kompozytor, który pomomo swojego znakomitego dorobku muzycznego jest pomijany w kontekście polskiej kultury. Rok Moniuszkowski ma posłużyć temu, aby edukować społeczeństwo z tematyki moniuszkowskiej twórczości.
Audio
  • Gość Jedynki wspomina Stanisława Moniuszkę.. (Cztery pory roku/Jedynka)
Stanisław Moniuszko
Stanisław MoniuszkoFoto: Polona/domena publiczna

W polskim społeczeństwie na piedestał historycznego kunsztu muzycznego wynosimy głównie Fryderyka Chopina. - Moniuszko został zaniedbany przez Polską kulturę, a znajomość jego dzieł została ograniczona do „Halki” i „Strasznego dworu”. Ideą, która mu przyświecała było rozśpiewanie Polaków, a swoje pieśni komponował na prostym instrumentarium, jakie zazwyczaj ograniczało się do pianina, czy fortepianu. Zawdzięczamy mu doskonałą muzykę sakralną, baletową i teatralną. Jesteśmy dziedzicami zaniedbania tego artysty na przestrzeni pokoleń - mówi dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie - Waldemar Dąbrowski.

Nazwiskiem kompozytora nazywane są ulice, parki i szkoły, a wiedza na jego temat jest uboga. Rok Moniuszkowski jest inicjatywą, która ma na celu uświadomienie społeczeństwa w tym, że pominęliśmy bardzo wybitnego artystę i tym samym jest próbą przełamania stereotypu, że Moniuszko to "starszy, nudny pan".

Jak wielkie dzieła stworzył Stanisław Moniuszko? Dlaczego warto pochylić się nad jego twórczością?

Zapraszamy do odsłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Goście: Waldemar Dąbrowski (dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie)

Data emisji: 15.02.2019

Godzina emisji: 09.10

K.A


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzeum Powstania Warszawskiego dobrym pomysłem na ferie

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 13:36
W niektórych województwach ferie zimowe się kończą, w niektórych trwają, a jeszcze w innych dopiero się rozpoczynają. Dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu przez tych, którzy nie wyjeżdżają na zimowisko jest wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wywózki na Syberię. Ludzie, którzy usłyszeli, że "to koniec ich świata"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 14:41
Ścisłe dane pokazują, że liczbę deportowanych na Syberię szacuje się na 340 tysięcy. Co przeżywali Polacy w momencie, gdy zostali postawieni przed faktem natychmiastowego opuszczenia swojej rodziny i miejsca zamieszkania?
rozwiń zwiń