X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polski Kret wbije się pod powierzchnię Marsa

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 15:48
Na Marsa dotarła amerykańska sonda, na której pokładzie znajduję się urządzenie konstruowane przez naukowców z różnych  krajów. Jest też urządzenie, które wbije się pod powierzchnie planety na głębokość ok. 5 metrów. Urządzenie powstało w firmie Astronika.
Audio
  • Polskie urządzenie na Marsie (Cztery pory roku/Jedynka)
Marsjański kret polskiej produkcji
Marsjański kret polskiej produkcjiFoto: Astronika

Jego twórcy musieli zwracać uwagę na wiele ograniczeń. Przede wszystkim wielkość, ciężar i pobór mocy. Polski kret waży nie więcej niż kilogram i zużywa ok. 3 Watów energii. Jeśli ktoś myśli, że to pięciometrowe wiertło będzie zawiedziony.

- To niewielki walec, który wlecze za sobą oczujnikowany przewód - wyjaśnia Damian Szczerbaty, jeden z konstruktorów. Walec wkopie się na głębokość 40 centymetrów i zrobi przerwę gdyż musi ostygnąć. - I takimi 40-cenytmetrowymi odcinkami będzie się wdrapywał pod powierzchnię Marsa - precyzuje.

Co może znajdować się na Marsie? Jakie warunki panują na powierzchni planety? Na jakie trudności napotkali konstruktorzy w związku z tym, że na Marsie przyciąganie jest 60 proc. mniejsze niż na Ziemi? Jakie są sposoby sterowania urządzeniem z odległości setek milionów kilometrów?

Posłuchaj całej rozmowy, która porprzedniły wypowiedzi na temat podboju Kosmosu

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Damian Szczerbaty (firma Astronika

Materiał reporterski: Małgorzata Głogowska

Data emisji: 18.02.2019

Godzina emisji: 11.15

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sonda InSight wylądowała na Marsie. Mamy pierwsze zdjęcia

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 11:42
W poniedziałek wieczorem na powierzchni Marsa wylądował bezzałogowy próbnik InSight. Celem wysłanej przez NASA sondy jest poznanie wnętrza Czerwonej Planety. Polska ma spory udział w tej misji, na pokładzie sondy znajduje się nasz mechanizm służący do penetracji gruntu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NASA opublikowała zdjęcia z Marsa. Widać na nich m.in. polską flagę

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 19:27
NASA opublikowała zdjęcia przesłane z Marsa przez sondę InSight. Na niektórych można dostrzec polską flagę, umieszczoną - obok flag m.in. USA, Kanady i Francji - na tabliczce na zewnętrznej powłoce lądownika Mars InSight. Jedno z takich zdjęć zamieściła na Twitterze polska firma Astronika zaangażowana w misję. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Kret za 9 dni zacznie drążyć Czerwoną Planetę. Wynalazek polskich naukowców zmierzy temperaturę Marsa

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 17:36
Penetrator Kret - polskie urządzenie będące na wyposażeniu amerykańskiej sondy InSight już 22 lutego rozpocznie prace na Marsie. Specjalny manipulator usadowił na Czerwonej Planecie, obok sejsmometru, sondę termiczną HP3 wyposażoną w urządzenie opracowane przez polskich naukowców i inżynierów.
rozwiń zwiń