Polski Kret wbije się pod powierzchnię Marsa

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 15:48
Na Marsa dotarła amerykańska sonda, na której pokładzie znajduję się urządzenie konstruowane przez naukowców z różnych  krajów. Jest też urządzenie, które wbije się pod powierzchnie planety na głębokość ok. 5 metrów. Urządzenie powstało w firmie Astronika.
Audio
  • Polskie urządzenie na Marsie (Cztery pory roku/Jedynka)
Marsjański kret polskiej produkcji
Marsjański kret polskiej produkcjiFoto: Astronika

Jego twórcy musieli zwracać uwagę na wiele ograniczeń. Przede wszystkim wielkość, ciężar i pobór mocy. Polski kret waży nie więcej niż kilogram i zużywa ok. 3 Watów energii. Jeśli ktoś myśli, że to pięciometrowe wiertło będzie zawiedziony.

- To niewielki walec, który wlecze za sobą oczujnikowany przewód - wyjaśnia Damian Szczerbaty, jeden z konstruktorów. Walec wkopie się na głębokość 40 centymetrów i zrobi przerwę gdyż musi ostygnąć. - I takimi 40-cenytmetrowymi odcinkami będzie się wdrapywał pod powierzchnię Marsa - precyzuje.

Co może znajdować się na Marsie? Jakie warunki panują na powierzchni planety? Na jakie trudności napotkali konstruktorzy w związku z tym, że na Marsie przyciąganie jest 60 proc. mniejsze niż na Ziemi? Jakie są sposoby sterowania urządzeniem z odległości setek milionów kilometrów?

Posłuchaj całej rozmowy, która porprzedniły wypowiedzi na temat podboju Kosmosu

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Damian Szczerbaty (firma Astronika

Materiał reporterski: Małgorzata Głogowska

Data emisji: 18.02.2019

Godzina emisji: 11.15

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sonda InSight wylądowała na Marsie. Mamy pierwsze zdjęcia

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 11:42
W poniedziałek wieczorem na powierzchni Marsa wylądował bezzałogowy próbnik InSight. Celem wysłanej przez NASA sondy jest poznanie wnętrza Czerwonej Planety. Polska ma spory udział w tej misji, na pokładzie sondy znajduje się nasz mechanizm służący do penetracji gruntu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NASA opublikowała zdjęcia z Marsa. Widać na nich m.in. polską flagę

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 19:27
NASA opublikowała zdjęcia przesłane z Marsa przez sondę InSight. Na niektórych można dostrzec polską flagę, umieszczoną - obok flag m.in. USA, Kanady i Francji - na tabliczce na zewnętrznej powłoce lądownika Mars InSight. Jedno z takich zdjęć zamieściła na Twitterze polska firma Astronika zaangażowana w misję. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Kret za 9 dni zacznie drążyć Czerwoną Planetę. Wynalazek polskich naukowców zmierzy temperaturę Marsa

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 17:36
Penetrator Kret - polskie urządzenie będące na wyposażeniu amerykańskiej sondy InSight już 22 lutego rozpocznie prace na Marsie. Specjalny manipulator usadowił na Czerwonej Planecie, obok sejsmometru, sondę termiczną HP3 wyposażoną w urządzenie opracowane przez polskich naukowców i inżynierów.
rozwiń zwiń