Kradzież firmowego mienia. Od długopisu do dużego przekrętu?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 10:22
Wynoszenie kartek do drukarki, długopisów, środków czystości, a w skrajnych sytuacjach - baz danych i dużych sum pieniędzy. Co jeśli pracownik okrada swojego szefa? Co w sytuacji gdy personel doświadcza niesprawiedliwości ze strony pracodawcy i próbuje sprytnie rekompensować sobie stratę?
Audio
  • Kradzież firmowego mienia (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Minerva Studio

Czy wyniesie długopisu to kradzież? - Jest to na pewno wykroczenie. Jeśli świadomie wynosimy coś bez względu na to czy to kartka, czy długopis - jest to wykroczenie gdyż ma miejsce złamanie zasady, na którą pracodawca umówił się wraz z pracownikiem. Ważne jest budowanie relacji z pracownikiem, aby obie strony były zadowolone i żeby nie było potrzeby posuwania się do kradzieży - mówi w "Czterech porach roku" mecenas Katarzyna Ludwig.

Kradzież mienia pracodawcy często ma miejsce w sytuacjach, gdy pracownik czuje się niesprawiedliwie traktowany przez pracodawcę. - Jeśli doświadczamy straty w miejscu pracy, to jesteśmy skłonni samodzielnie zapewnić sobie zadośćuczynienie. Odgrywamy się w drobnych kwestiach na pracodawcy, który może być nieświadomy popełnianego błędu, zamiast zachować się dojrzale i porozmawiać z nim w cztery oczy - twierdzi socjolog dr Justyna Pokojska.

Czy drobne kradzieże w miejscu pracy są przestępstwem? W jaki sposób pracodawca może zabezpieczyć się przed kradzieżą? Jakie konsekwencje może ponieść osoba, która dokonuje poważnych wykroczeń, na przykład wynosi bazę danych poza obręb firmy?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: dr Justyna Pokojska (socjolog, Uniwersytet Warszawski), Katarzyna Ludwig (prawnik)

Data emisji: 20.02.2019

Godzina emisji: 09.10

K.A/kh


Czytaj także

Przeziębienie. Czego unikać, aby nie paść jego ofiarą?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 10:41
Zima to szczególnie niekorzystny czas dla nosa, gardła, uszu i zatok. Przeciągi, wychłodzenie, czy źle dobrane ubranie - to wszystko może sprzyjać rozwijaniu się infekcji w naszym organizmie. Co robić, aby uniknąć przeziębienia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rak jądra. Bezbolesny nowotwór

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 20:15
Problem nowotworu jądra dotyka mężczyzn bez wględu na wiek, a silne objawy dopiero są zauważalne w momencie przerzutów do dalszych partii organizmu. Jak się badać samodzielnie i dlaczego nie warto zwlekać z wizytą u urologa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agresja nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 13:32
Coraz częściej dorastająca młodzież szykanuje słabszych kolegów, dopuszcza się aktów przemocy, używa wulgarnego języka. 
rozwiń zwiń