X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Matematyka jest filtrem, który porządkuje różne sprawy

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 12:41
Kilka dni temu najwyższa Izba Kontroli zwróciła się Ministerstwa Edukacji Narodowej o rozważenie możliwości zawieszenia egzaminu maturalnego z matematyki, jako obowiązkowego dla wszystkich uczniów. Zawieszenie - jak wyjaśniono - miałoby trwać do czasu poprawy skuteczności nauczania tego przedmiotu w szkołach. NIK po skontrolowaniu nauczania matematyki w szkołach oceniło, że pozostawia ono wiele do życzenia.
Audio
  • Dr Weronika Śliwa o przydatności matematyki (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: R. MACKAY PHOTOGRAPHY, LLC/Shutterstock

Dr Weronika Śliwa z Centrum Nauki Kopernik podkreśla, że do nauczania matematyki warto się przykładać i zwraca uwagę na przydatność tej nauki w codziennym życiu. - Jeżeli chcemy się dowiedzieć, czy opłaca się wziąć zgrzewkę wody czy sześć oddzielnych butelek albo czy kupienie jakiegoś produktu przecenionego o 20 proc. jest korzystniejsze od wybrania tańszego odpowiednika innej marki to okazuje się, że matematyka jest potrzebna. Poza tym matematyka to nauka myślenia logicznego. Przydaje się też jako sposób oglądania świata, taki filtr, który często porządkuje różne rzeczy - powiedziała.

Specjalistka rozprawia się też z mitem, że to, czego się nauczyliśmy często trwale ulatuje z głowy. – Jeżeli ktoś po jakimś czasie drugi raz spotyka się z podobnym zagadnieniem to jednak jest mu dużo łatwiej, nawet jeśli fizycznie nie pamięta pierwszego rozwiązania. Więc to, czego się uczymy, zostaje w głowie i po jakimś czasie rezonuje – tłumaczyła.

Dr Weronika Śliwa przypomina, że niekiedy podstawową matematyką kierujemy się podejmując życiowe decyzje. Jakie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.  

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: dr Weronika Śliwa (Centrum Nauki Kopernik)

Data emisji: 22.02.2019

Godzina emisji: 9.18

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aktywność fizyczna lekarstwem na bolący kręgosłup

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 15:05
Podczas codziennych, prozaicznych czynności, narażamy swój kręgosłup na poważne obciążenie, które może z czasem zaowocować tragicznymi skutkami dla zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Specjalista: smog zimowy zabija częściej niż letni

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 12:10
W ostatnim czasie opublikowano badania, z których wynika, że wielu Polaków ma błędne pojęcie o smogu. 25 proc. Polaków uważa, że smog szkodzi tylko kobietom w ciąży i małym dzieciom. W audycji obalamy mity na temat smogu.
rozwiń zwiń