Smog. Dusi także naszą skórę

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 17:24
Mieszkańcy dużych miast są szczególnie narażeni na działanie smogu. Kaszel i uczucie dyskomfortu w drogach oddechowych, to chyba najczęściej odczuwane skutki zanieczyszczenia powietrza. Jednak należy pamiętać także o tym, że również skóra może paść ofiarą smogu. 
Audio
  • Rozmowa z dermatologiem o tym, jakie konsekwencje dla naszej skóry ma przebywanie w smogu (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Ivana P. Nikolic/Shutterstock.com

Wiemy o tym, że smog istotnie wpływa na nasze drogi oddechowe, ale nie często zdajemy sobie sprawę, jak wielkim zagrożeniem jest także dla naszej skóry. Związki chemiczne znajdujące się w smogu osiadają na jej powierzchni i przenikają przez pory skórne, mogąc po dłuższym czasie istotnie wpływać na proces zanikania kolagenu. Jaki chronić skórę przed trującym działaniem zanieczyszczeń powietrza? 

- Ważna jest pielęgnacja skóry i dobór delikatnego preparatu, który ją odpowiednio nawilży. Warto wybierać kosmetyki z tzw. "filmem", który uniemożliwia dalsze przedostawanie się toksyn wewnątrz organizmu - mówi dermatolog Katarzyna Przyborek.

Jak dbać o skórę przed wyjściem z domu? Jakie kosmetyki do pielęgnacji wybierać? Jak smog wpływa na rozprzestrzenianie się wolnych rodników? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Katarzyna Przyborek (dermatolog)

Data emisji: 26.02.2019

Godzina emisji: 10.43

K.A/abi


Czytaj także

Smog. Nie bądź trucicielem - wymień piec

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 10:30
Wraz ze spadkiem temperatur powraca temat zanieczyszczenia powietrza. - W Polsce smog to przede wszystkim wynik procesów spalania w indywidualnych kotłach w gospodarstwach domowych, gdzie spala się nie tylko to, co można, ale także to, co znajdzie się pod ręką - mówi Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na co zwrócić uwagę przy kupnie oczyszczacza powietrza

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 14:08
Wraz z zimą powróciły stare kłopoty, czyli smog. Dym ściele się po miastach i wioskach, szczypiąc w oczy i atakując nasze płuca. Wydaje się, że wietrzenie mieszkań pomoże, a okazuje się, że tylko może pogorszyć warunki oddychania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Można dostać dofinansowanie na wymianę pieca i termomodernizację domuę

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 16:51
Jeśli ktoś chce wymienić piec na paliwo stałe i instalację centralnego ogrzewania, wykonać ocieplenie domu czy stropów, planuje wymianę okien lub drzwi albo montaż baterii słonecznych lub pompy ciepła, może liczyć na dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze".
rozwiń zwiń