Depresja poporodowa. Kiedy nie jest to zwykły "baby blues"?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 19:43
Rodzice z niecierpliwością wyczekują narodzin upragnionego dziecka. W momencie, gdy dziecko przychodzi na świat, wiele kobiet zaczyna borykać się z wachlarzem różnych, negatywnych emocji - począwszy od niewytłumaczalnego chronicznego smutku, a skończywszy na braku chęci do opiekowania się niemowlęciem.
Audio
  • Rozmowa z psychologiem o depresji poporodowej. (Cztery pory roku/Jedynka)
Małopolska wesprze finansowo rodzinę sześcioraczków z Tylmanowej
Małopolska wesprze finansowo rodzinę sześcioraczków z TylmanowejFoto: Shutterstock.com

To problem, który na całym świecie dotyka setki kobiet. Co dziesiąta mama leczy się na depresję po porodzie. Kiedy zaczyna się prawdziwy problem? Powodem do niepokoju może być przedłużająca się niechęć do zajmowania się dzieckiem, brak poczucia miłości, oraz chroniczny smutek.

Nasz gość - psycholog Anna Morawska - Borowiec zaczęła zabiegać o to, aby problem depresji pokazać światu i stworzyła kampanię społeczną "Twarze depresji". O swoich zasługach dotyczących polepszenia się sytuacji świeżo upieczonych mam, autorka opowiada z dumą. - Osiągneliśmy sukces. Od stycznia, wszystkie panie po urodzeniu dziecka, będą badane dwukrotnie testem, który będzie mógł wykluczyć depresję poporodową - mówi.

Co zrobić kiedy po porodzie pojawiają się natarczywe myśli - "jestem złą matką"? Co, jeśli kobieta nie czuje miłości do narodzonego dziecka? Kiedy warto udać się do psychologa? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Marta Januszewska

Gość: psycholog Anna Morawska - Borowiec (twórca kampanii społecznej "Twarze depresji")

Data emisji: 25.02.2019

Godzina emisji: 10.15

K.A/abi


Czytaj także

Jak skutecznie walczyć o alimenty?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 14:19
Wysokość alimentów często nie zadawala rodzica wychowującego dziecko. Niesie to w konsekwencji nie tylko wiele konfliktów osobistych między rodzicami, którzy się rozstali, ale także prawnych. Co zrobić, aby w obliczu tego problemu nie czuć się poszkodowanym i wiedzieć jak zawalczyć o należyte świadczenia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Budzik" będzie budził także dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 13:00
Fundusz Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości, sfinansuje utworzenie w Warszawie kliniki "Budzik" dla dorosłych. Fundacja "Akogo?" otrzyma na ten cel ponad 37 mln zł. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dla urzędów człowiek bez PESEL-u nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 14:59
Zawisza urodził się 3 miesiące temu. Od tego czasu rodzice próbują zarejestrować go w USC, ale bezskutecznie. Dziecko urodziło się w domu, bez położnej. Tego prawo nie przewidziało.
rozwiń zwiń