X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Napaść na tle seksualnym. Nie ma czegoś takiego jak nienormalna reakcja ofiary

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 13:56
- Ofiara nie zawsze zareaguje. I to nie znaczy, że akceptuje to, co się dzieje, tylko po prostu jest zamrożona, ciężko jej zareagować i potrzebuje pomocy – mówiła psycholog kliniczna dr Agnieszka Bratkiewicz.  
Audio
  • Napaść seksualna. "Każde spektrum reakcji jest dozwolone" (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/THAWIWAT SAE-HENG

W ubiegłym tygodniu doszło do napaści seksualnej na studentkę jednej z łódzkich szkół wyższych. Do zdarzenia doszło wczesnym rankiem. Poszkodowana zgłosiła zdarzenie na policję. Na szczęście udało się ująć sprawcę. Obecnie przebywa w areszcie, grozi mu 12 lat więzienia.    

Psycholog kliniczny dr Agnieszka Bratkiewicz powiedziała, że nie każda napadnięta osoba zachowuje taką trzeźwość umysłu. Ofiary miewają różne reakcje. - Najczęściej jest to szok, trauma. Inni napadnięci czują się jakby byli zamrożeni i nie umieją w żaden sposób zareagować. Inni z kolei reagują nadaktywnie, bardzo ekspresyjnie, ale chaotycznie przy okazji. Tylko niewielka część jest w stanie zareagować adekwatnie i obronić się - mówiła.

Psycholog dodała, że wszystkie te reakcje są uzasadnione. - Nie ma czegoś takiego, jak nienormalna ludzka reakcja. To sytuacja jest nienormalna. Wszelkie spektrum reakcji jest dozwolone - przyznała.

Drugi gość audycji mec. Eliza Kuna powiedziała, jakie są prawa osoby poszkodowanej. – Ofiara ma prawo, ale i obowiązek zgłosić zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Nawet jeśli  nie wiemy, kto tym sprawcą jest. To zadaniem policji i prokuratury jest ustalenie sprawcy – powiedziała.   

Dlaczego kobiety boją się zgłaszania prób gwałtu? Jaka jest rola najbliższych w wychodzeniu poszkodowanego z traumy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Marta Januszewska

Gość: dr Agnieszka Bratkiewicz (psycholog kliniczny, SWPS), mec. Eliza Kuna

Data emisji: 5.03.2019

Godzina emisji: 9.17

abi

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dla urzędów człowiek bez PESEL-u nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 14:59
Zawisza urodził się 3 miesiące temu. Od tego czasu rodzice próbują zarejestrować go w USC, ale bezskutecznie. Dziecko urodziło się w domu, bez położnej. Tego prawo nie przewidziało.
rozwiń zwiń