X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak smakują Węgry?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 12:33
W Dniu Węgierskim na antenie radiowej Jedynki mówimy o śladach węgierskich w Polsce.
Audio
  • Rozmowa z Anną Butrym, tłumaczką literatury węgierskiej i autorką bloga "Węgierska randka" (Cztery pory roku/Jedynka)
Flaga Węgier
Flaga WęgierFoto: lmaresz/pixabay.com/CC0 Public Domain

Tarnów, Biecz, Nidzica, Muszyna i Szczawnica są nasycone śladami węgierskimi. W pewnym momencie historii Polskę i Węgry łączyły bardzo bliskie stosunki. - I pomniki tego znajdziemy rozsiane po całym kraju – mówiła w audycji Anna Butrym, tłumaczka literatury węgierskiej i autorka bloga "Węgierska randka". - Do dziś w Przemyślu mamy nagrobki, które honorują węgierskich wojaków. Mamy również instytucję miast partnerskich - dodała.   

Anna Butrym powiedziała, że poznawanie kultury węgierskiej najlepiej rozpocząć od jedzenia. - Wszystkim, niezależnie od diet i upodobań, zalecałabym spróbowanie słodkiej, aromatycznej, węgierskiej papryki. Sprawdzi się nawet przy zupie pomidorowej. To bardzo zmienia smak i kolor potraw – zachęcała. Innym produktem węgierskim polecanym przez gościa audycji są słynne tokaje. Powstaje wiele odmian tego wina, ale Anna Butrym najbardziej poleca tokaje aszu.

Czy Węgrzy z łatwością przyswajają język polski? A może to Polakowi łatwiej nauczyć się węgierskiego? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy okraszonej węgierskimi przebojami.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Anna Butrym (tłumaczka literatury węgierskiej, autorka bloga "Węgierska randka")       

Data emisji: 15.03.2019

Godzina emisji: 11.11

abi/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wędrówka śladami Stanisława Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 10:58
112 lat po śmierci Stanisława Wyspiańskiego nadal widać ogromne zapotrzebowanie na jego sztukę. Wiele cytatów z jego dzieł weszło do języka mówionego, a wystawa "Wyspiański" w Muzeum Narodowym w Krakowie bije rekordy popularności.
rozwiń zwiń