Dylemat - woda z kranu czy z butelki?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 13:11
Ekolodzy zachęcają do zrezygnowania z kupowania wody w butelce ze względu na zatruwanie środowiska zużytym plastikiem. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Na jakie rozwiązania zdecydować się, aby dostarczać sobie czystej wody bez narażania naszej planety na szkody?
Audio
  • Eksperci w rozmowie o rozsądnym dostarczaniu sobie wody. (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/AnnaER

Dietetyk Maja Tomczyk zwraca uwagę, że podczas uprawiania sportu powinniśmy szczególnie pamiętać o regularnym piciu wody. - W trakcie wysiłku fizycznego dochodzi do strat elektrolitów, więc musimy dostarczać sobie jeszcze większe ilości wody, niż nakazuje norma dziennego spożycia - mówi. Dodaje, że również soki z owoców i warzyw oraz jogurty pitne mają działanie nawadniające.

Goście audycji mówili, że picie wody z kranu jest z reguły bezpieczne, jednak należy pamietać o kilku zasadach. - Najważniejsze to sprawdzić, czy miejsce z którego pobieramy wodę jest monitorowane przed stację sanitarno - epidemiologiczną - podkreśla Maja Tomczyk. Łukasz Szeląg z Wodociągów Zachodniopomorskich wskazuje dodatkowy pozytywny aspekt picia wody z kranu. - Kiedy decydujemy się na picie wody, żyjemy w zgodzie z ekologią - mówi ekspert.

Akcja "Zdrowa woda" to projekt kierowany do dzieci, gdzie w szkole można napić się wody z poidełka za darmo. Poidełka zasiliły już 29 szkół. - Ważne, że te dzieci będą zdrowsze za kilka lat od tych, które piją teraz napoje słodzone - mówi Łukasz Szeląg

Czy warto inwestować w filtry i specjalne dzbanki oczyszczające wodę? Ile litrów wody dziennie powinniśmy pić i dlaczego jest ona tak ważna dla naszego zdrowia? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z naszymi ekspertami.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Maja Tomczyk (dietetyk, doktorantka na AWFiS w Gdańsku), Łukasz Szeląg (Wodociągi Zachodniopomorskie)

Data emisji: 20.03.2019

Godzina emisji: 9.10

K.A/abi

Czytaj także

Leczenie online, czyli leczenie na odległość

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 13:34
Kiedy zaczynamy odczuwać niepokojące dolegliwości, pierwsze co robimy, to zaczynamy identyfikować je z tym, co podaje internet. Wtedy dzieje się tak, że bóle migrenowe mogą urastać w naszych oczach do rangi guza mózgu, a my - bezgranicznie ufni forom internetowym, możemy padać ofiarą marketingowej manipulacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawdy i mity na temat kleszczy

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 12:56
Większość  Polaków boi się kleszczy z powodu chorób przenoszonych przez te pajęczaki. Jednocześnie wiedza o chorobach przenoszonych przez kleszcze jest niewystarczająca. 
rozwiń zwiń