X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Cyfrowa demencja, znak współczesności

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 16:23
We współczesnych czasach większość ludzi, jeżeli nie ma dostępu do telefonu, laptopa i innych mobilnych urządzeń, jest bezradna. Nie umie policzyć, nie umie poprawnie wpisać pinu czy kodu i jest wykluczona nie tylko towarzysko, ale z funkcjonowania w codziennym życiu. To właśnie jest cyfrowa demencja
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ollyy/Shutterstock.com

- Do tego dochodzą jeszcze problemy z pamięcią, czy ze zdolnością do skoncentrowania się, wytrwania w tej koncentracji przez dłuższy czas - uzupełnia psycholog Jakub Kuś. Jego zdaniem, jesteśmy w takim momencie rozwoju technologii, w którym należy zadać sobie pytanie, czy kierunek, w którym zmierzamy jest odpowiedni.

Gość Jedynki ocenia, że brak nawyku zapamiętywania, a zamiast tego zapisywania wszystkiego w telefonie jest niebezpieczny, gdyż powoduje, że ludzie gubią się w codziennym życiu.

Czy można się wyleczyć z cyfrowej demencji? Czy jest możliwe całkowite odcięcie się od cyfrowej rzeczywistości? Czym różnią się relacje zawarte online od tych, zawartych w realnym życiu? Na czym polega cyfrowy detoks?

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: dr Jakub Kuś, psycholog (II Wydział Psychologii Uniwersytetu SWPS filii wrocławskiej)

Data emisji: 21.03.2019

Godzina emisji: 11.13

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eksperyment: młodzież na 3 dni odcięta od technologii

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 10:30
W Trójmieście postanowiono sprawdzić, jak zaczną się zachowywać gimnazjaliści i licealiści, kiedy zabierze im się dostęp do sieci. 102 nastolatków w wieku 12-18 lat na trzy doby dobrowolnie przestało korzystać z telefonów, internetu i telewizji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laptopy do lamusa? Smartfony coraz częściej stają się głównym narzędziem pracy

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 11:48
Rosną możliwości i zastosowanie urządzeń mobilnych, w tym smartfonów. Analitycy tego rynku przewidują, że w perspektywie 5-7 lat zastapią one w codziennej pracy laptopy i komputery stacjonarne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smartfony - nowe zagrożenie dla zdrowia psychicznego

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 10:00
Wraz z rozwojem nowych technologii w psychologii pojawiły się dwa pojęcia dotyczące uzależnienia od smartfonu: fonoholizm i nomofobia.
rozwiń zwiń