Andrzej Brzoska: Teatr Polskiego Radia to sztuka dla wybranych

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 11:28
27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. To święto m.in. Teatru Polskiego Radia, który od ponad 90 lat zajmuje się produkcją i emisją słuchowisk według oryginalnych scenariuszy i adaptacji radiowych dramatów scenicznych, powieści, reportaży i poezji. 
Audio
  • Andrzej Brzoska: Teatr Polskiego Radia to teatr wyobraźni (Cztery pory roku/Jedynka)
Andrzej Brzoska
Andrzej BrzoskaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Andrzej Brzoska, współtwórca Teatru Polskiego Radia, powiedział w "Czterech porach roku", że TPR gwarantuje odbiorcom niezwykłe doznania, bo posługuje się wyłącznie dźwiękiem i ciszą. - Mówi się, że Teatr Polskiego Radia jest teatrem wyobraźni, dlatego cały wysiłek twórców słuchowiska służy temu, by tę wyobraźnię pobudzić. W dzisiejszych czasach, kiedy obrazek dominuje, Teatr Polskiego Radia to sztuka dla wybranych - mówił.

polskie radio w jezioranach 1200.jpg
Jubileusz "W Jezioranach". Trzytysięczna audycja z udziałem laureatów konkursu

Zdaniem Andrzeja Brzoski, teatr niedający odbiorcy wrażeń wizualnych, pozwala na szybsze przemieszczanie się w czasie. - Opowiadamy wszystko szybciej, ale nie przez szybsze mówienie, lecz przez szybszą dramaturgię, która jest akceptowana przez słuchaczy. W ciągu 45-minutowego słuchowiska można przedstawić wydarzenia, które trwały wieki. Na scenie nie moglibyśmy pracować takimi metodami – powiedział gość audycji.

Pierwszym oryginalnym słuchowiskiem napisanym specjalnie dla Polskiego Radia i nadanym 17 maja 1928 roku, był "Pogrzeb Kiejstuta" Witolda Hulewicza.

Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w roku 1961. Upamiętnia otwarcie pierwszego sezonu Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku, na którym spotkały się zespoły z obu stron "żelaznej kurtyny". W tym roku święto jest obchodzone po raz 58. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. W nagraniu również materiały Agnieszki Ciecierskiej, która wybrała się z mikrofonem do studia TPR oraz Małgorzaty Głogowskiej, która rozmawiała ze studentami I roku aktorstwa Akademi Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.  

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek 

Reporterka: Agnieszka CiecierskaMałgorzata Głogowska 

Gość: Andrzej Brzoska (reżyser dźwięku)

Data emisji: 27.03.2019

Godzina emisji: 10.15

IAR/abi/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dwie śmierci Simona Mathiasa"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 21:00
W radiowej Jedynce premierowe słuchowisko Grzegorza Gortata "Dwie śmierci Simona Mathiasa" w adaptacji i reżyserii Przemysława Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marta Rebzda "Kto się nie schowa, ten kryje"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 11:11
24 marca o godzinie 19:00 zaprosiliśmy Państwa do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Marty Rebzdy "Kto się nie schowa, ten kryje" reżyserii Waldemara Modestowicza.
rozwiń zwiń