Po czym poznać, że plac zabaw jest bezpiecznym miejscem dla dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 14:15
Piaskownice pełne plastikowych zabawek, huśtawki i karuzele - to zaledwie część atrakcji wypełniających dziecięcy plac zabaw. Czy jako rodzice możemy mieć pewność, że korzystające z nich dzieci nie zrobią sobie krzywdy, a zarządzający placem dołożyli wszelkich starań, aby bawiące się maluchy mogły czuć się bezpiecznie?
Audio
  • Rozmowa z Dominikiem Berlińskim o bezpieczeństwie na placu zabaw (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrey Burkov/shutterstock.com

- Trudno jest mówić o całkowicie bezpiecznym placu zabaw, gdyż nie da się czasami przewidzieć tego, jak w danym momencie zachowa się dziecko - twierdzi Dominik Berliński - dyrektor techniczny Centrum Kontroli Placów Zabaw. Dodaje, że te place zabaw, które mają niskie zjeżdżalnie i nowe huśtawki wcale nie muszą gwarantować bezpieczeństwa. - Dzieci przy nudnych placach zabaw są bardziej skłonne do dziwnych zachowań i próbując sobie dostarczyć więcej rozrywki, mogą zacząć np. zjeżdżać głową w dół lub zaczepiać inne dzieci - zauważa Dominik Berliński. - Warto wtedy budować większe i ciekawsze place zabaw, równolegle inwestując w odpowiednią, amortyzującą upadek nawierzchnię - dodaje.

Jak wygląda kwestia utrzymania higieny i spełniania kryteriów bezpieczeństwa w uwielbianej przez najmłodsze dzieci piaskownicy? - Najbezpieczniejsza piaskownica to taka, która nie będzie miała ostrych krawędzi - mówi gość Jedynki. Uważa, że warto zaprowadzać dzieci to tych piaskownic, które znajdują się w pobliżu jakiegoś naturalnego gruntu, gdyż wtedy zmniejsza to ryzyko złapania przez dzieci szkodliwych bakterii, które przenoszą zwierzęta.

Ekspert zauważa też, że bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od rodziców, którzy kontrolują czym i gdzie aktualnie bawi się ich pociecha. - Pamiętajmy także, że wszelkie zastrzeżenia dotyczące funkcjonowania miejsca rozrywki dla dzieci można zgłaszać telefonicznie właścicielowi danego placu - twierdzi Dominik Berliński.

Jak rozpoznać niesprawny sprzęt na placu zabaw? Po czym rozpoznać, że piasek powinien zostać wymieniony na świeży? Jak rozsądnie korzystać z obiektów, aby uchronić dziecko przed obrażeniami?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z ekspertem.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Dominik Berliński (dyrektor techniczny z Centrum Kontroli Placów Zabaw)

Data emisji: 2.04.2019

Godzina emisji: 11.10

K.A/kh


Czytaj także

Place zabaw. Brakuje obowiązkowych norm bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 13:30
W Polsce brakuje jednoznacznych przepisów regulujących urządzanie placów zabaw. - Mamy precyzyjne normy, ale nie są one wprost obligatoryjne. Obowiązuje natomiast Prawo budowlane, które daje mało dokładne wymagania - mówi Dominik Berliński z Centrum Kontroli Placów Zabaw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dla dobra dziecka zabezpiecz dom

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 14:57
Okazuje się, że najniebezpieczniejszym miejscem dla dzieci w wieku do 5 lat jest… rodzinny dom. Tam ulegają różnym wypadkom - poparzenia, zatrucia, urazy na skutek upadku lub uderzenia w jakiś mebel, porażenia prądem. 90 proc. wypadków można by było uniknąć, gdyby dom został odpowiednio zabezpieczony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedszkolaki w obliczu otyłości. Gdzie podziały się zdrowe nawyki?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 10:15
- Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, a jest to efekt złych nawyków żywieniowych  - mówi dr Małgorzata Kostecka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Co przedszkola mogą zrobić, aby uchronić dzieci przed nadmiernym przybieraniem na wadze?
rozwiń zwiń