X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Po czym poznać, że plac zabaw jest bezpiecznym miejscem dla dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 14:15
Piaskownice pełne plastikowych zabawek, huśtawki i karuzele - to zaledwie część atrakcji wypełniających dziecięcy plac zabaw. Czy jako rodzice możemy mieć pewność, że korzystające z nich dzieci nie zrobią sobie krzywdy, a zarządzający placem dołożyli wszelkich starań, aby bawiące się maluchy mogły czuć się bezpiecznie?
Audio
  • Rozmowa z Dominikiem Berlińskim o bezpieczeństwie na placu zabaw (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrey Burkov/shutterstock.com

- Trudno jest mówić o całkowicie bezpiecznym placu zabaw, gdyż nie da się czasami przewidzieć tego, jak w danym momencie zachowa się dziecko - twierdzi Dominik Berliński - dyrektor techniczny Centrum Kontroli Placów Zabaw. Dodaje, że te place zabaw, które mają niskie zjeżdżalnie i nowe huśtawki wcale nie muszą gwarantować bezpieczeństwa. - Dzieci przy nudnych placach zabaw są bardziej skłonne do dziwnych zachowań i próbując sobie dostarczyć więcej rozrywki, mogą zacząć np. zjeżdżać głową w dół lub zaczepiać inne dzieci - zauważa Dominik Berliński. - Warto wtedy budować większe i ciekawsze place zabaw, równolegle inwestując w odpowiednią, amortyzującą upadek nawierzchnię - dodaje.

Jak wygląda kwestia utrzymania higieny i spełniania kryteriów bezpieczeństwa w uwielbianej przez najmłodsze dzieci piaskownicy? - Najbezpieczniejsza piaskownica to taka, która nie będzie miała ostrych krawędzi - mówi gość Jedynki. Uważa, że warto zaprowadzać dzieci to tych piaskownic, które znajdują się w pobliżu jakiegoś naturalnego gruntu, gdyż wtedy zmniejsza to ryzyko złapania przez dzieci szkodliwych bakterii, które przenoszą zwierzęta.

Ekspert zauważa też, że bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od rodziców, którzy kontrolują czym i gdzie aktualnie bawi się ich pociecha. - Pamiętajmy także, że wszelkie zastrzeżenia dotyczące funkcjonowania miejsca rozrywki dla dzieci można zgłaszać telefonicznie właścicielowi danego placu - twierdzi Dominik Berliński.

Jak rozpoznać niesprawny sprzęt na placu zabaw? Po czym rozpoznać, że piasek powinien zostać wymieniony na świeży? Jak rozsądnie korzystać z obiektów, aby uchronić dziecko przed obrażeniami?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z ekspertem.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Dominik Berliński (dyrektor techniczny z Centrum Kontroli Placów Zabaw)

Data emisji: 2.04.2019

Godzina emisji: 11.10

K.A/kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Place zabaw. Brakuje obowiązkowych norm bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 13:30
W Polsce brakuje jednoznacznych przepisów regulujących urządzanie placów zabaw. - Mamy precyzyjne normy, ale nie są one wprost obligatoryjne. Obowiązuje natomiast Prawo budowlane, które daje mało dokładne wymagania - mówi Dominik Berliński z Centrum Kontroli Placów Zabaw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dla dobra dziecka zabezpiecz dom

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 14:57
Okazuje się, że najniebezpieczniejszym miejscem dla dzieci w wieku do 5 lat jest… rodzinny dom. Tam ulegają różnym wypadkom - poparzenia, zatrucia, urazy na skutek upadku lub uderzenia w jakiś mebel, porażenia prądem. 90 proc. wypadków można by było uniknąć, gdyby dom został odpowiednio zabezpieczony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedszkolaki w obliczu otyłości. Gdzie podziały się zdrowe nawyki?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 10:15
- Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, a jest to efekt złych nawyków żywieniowych  - mówi dr Małgorzata Kostecka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Co przedszkola mogą zrobić, aby uchronić dzieci przed nadmiernym przybieraniem na wadze?
rozwiń zwiń