Czad. Cichy zabójca nie tylko w czasie zimy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 11:52
- Kominiarz przynosi szczęście zapobiegając nieszczęściu - mówi Mirosław Antos z Krajowej Służby Kominiarzy. Zachęca do korzystania z pomocy specjalisty i przestrzega przed zatruciem czadem, które - jak się okazuje - jest także wysoce prawdopodobne w okresie wiosenno-letnim.
Audio
  • Rozmowa z kominiarzem Mirosławem Antosem i księdzem Mariuszem Kuczyńskim (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Kakaket/Pixabay

Gość Jedynki zauważa, że wentylacja grawitacyjna latem działa gorzej, niż w okresie zimowym. Jako częstą przyczynę zatruć wśród mieszkańców wymienia nieodpowiednie eksploatowane piecyków gazowych, nadmiernie używanych w czasie wieczornych kąpieli. - Wtedy większość z nas zamyka się w łazience na dłuższą chwilę narażając się na zatrucie czadem - twierdzi Mirosław Antos.

Ekspert zachęca do częstego wietrzenia pomieszczeń, w których się przebywa. Zauważa, że większość ludzi ogranicza się do jednorazowego, kilkiminutowego wietrzenia pokoju nie wiedząc, że w trosce o własne zdrowie należy to robić co godzinę. 

Mirosław Antos mówi, że mieszkańcy traktują interwencję kominiarza jako ostateczność, narażając tym samym na niebezpieczeństwo siebie i swoich bliskich. - Lepiej zgłaszać każdą niepokojącą wątpliwość - dodaje kominiarz i zaleca, aby nie zwlekać z takim telefonem do ostatniej chwili. 

O ekumenicznej kampani "Znak Świętego Floriana" dotyczącej emisji czadu wypowiedział się ksiądz Mariusz Kuczyński z parafii pod wezwanie Miłosierdzia Bożego w Pogorzałkach na Podlasiu.

Co wspólnego z kominiarzami ma św. Florian? Jak często czyścić przewody kominowe? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z ekspertem.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Marta Januszewska

Gość: Mirosław Antos (Krajowa Izba Kominiarska), ksiądz Mariusz Kuczyński (parafia pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Pogorzałkach na Podlasiu)

Data emisji: 23.04.2019

Godzina emisji: 9.11

K.A/ag


Czytaj także

Jak skutecznie walczyć o alimenty?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 14:19
Wysokość alimentów często nie zadawala rodzica wychowującego dziecko. Niesie to w konsekwencji nie tylko wiele konfliktów osobistych między rodzicami, którzy się rozstali, ale także prawnych. Co zrobić, aby w obliczu tego problemu nie czuć się poszkodowanym i wiedzieć jak zawalczyć o należyte świadczenia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Depresja poporodowa. Kiedy nie jest to zwykły "baby blues"?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 19:43
Rodzice z niecierpliwością wyczekują narodzin upragnionego dziecka. W momencie, gdy dziecko przychodzi na świat, wiele kobiet zaczyna borykać się z wachlarzem różnych, negatywnych emocji - począwszy od niewytłumaczalnego chronicznego smutku, a skończywszy na braku chęci do opiekowania się niemowlęciem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wege mama urodzi zdrowe dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 14:23
Coraz częściej dieta wegetariańska uważana jest jako nieodłączny element zdrowego stylu życia. Mamy udające się do ginekologów często słyszą, żeby jadły więcej wołowiny. Czy lepiej stosować się do zaleceń lekarza czy może jednak lepiej pozostać przy swoich wartościach ideologicznych, a zwierzęce białko uzupełniać warzywnymi zamiennikami?
rozwiń zwiń