Kupno nieruchomości. Dlaczego warto zajrzeć do rejestru ksiąg wieczystych?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 13:02
- Księga wieczysta to jest taki paszport nieruchomości. W pełnych aktach ksiąg wieczystych jest zapis całej historii danej nieruchomości: kto, na jakiej postawie i kiedy był jej właścicielem, czy kiedykolwiek była obciążana jakimiś prawami osób trzecich i czy była np. obciążona kredytem - mówiła w radiowej Jedynce mecenas Joanna Korzeniewska. 
Audio
  • Dlaczego warto zajrzeć do rejestru ksiąg wieczystych? (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Nie funkcjonuje obowiązek prawny zapoznawania się z księgą wieczystą określonej nieruchomości, jednak powszechnie dostępny jest rejestr, do którego każdy może zajrzeć. Gość audycji zaznacza, iż osoba zainteresowana powinna posiadać wiedzę nt. mienia, które chce zakupić. - Nie mamy obowiązku zapoznawania się z księgą wieczystą, ale jeżeli jakaś informacja dla nas niekorzystna w tej księdze się znajduje, a my o niej nie wiemy, to działamy na własną niekorzyść. Przykładowo jeżeli cena danej nieruchomości jest szczególnie atrakcyjna, to powinna zapalić nam się lampka alarmowa, że może należałoby się z tą księgą wcześniej zapoznać, czy nie ma tam jakieś wzmianki o tym, która będzie wskazywała na okoliczność, dlaczego ta cena jest taka niska - powiedziała mecenas Joanna Korzeniewska. 

Gość audycji mówi również o tym, że notariusz sporządzający umowę nie jest pełnomocnikiem żadnej ze stron, więc nie ma on obowiązku tłumaczyć jakie są konsekwencje wynikające z niezapoznania się z daną księgą. 

Na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości można uzyskać dostęp do rejestru Elektronicznych Ksiąg Wieczystych. - Jeżeli znamy numer księgi wieczystej, która nas interesuje, to możemy uzyskać dostęp zarówno do skróconego, jak i pełnego wyciągu - dodała Joanna Korzeniewska.

Jak czytać księgi wieczyste? Kto i w jakich okolicznościach dokonuje wpisu do rejestru? Co w sytuacji, gdy następuje śmierć właściciela danej nieruchomości?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Marta Januszewska 

Gość: mec. Joanna Korzeniewska 

Data emisji: 29.04.2019

Godzina emisji: 10.16

ans/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Domy z wielkiej płyty pod lupą Instytutu Techniki Budowlanej

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 17:08
W latach 70. I 80. ubiegłego wieku budownictwo z wielkiej płyty miało zaspokoić głód mieszkaniowy w PRL. Gdzie tylko można było stawiano takie domy. Czy są bezpieczne biorąc pod uwagę ówczesne standardy materiałowe i wykonawcze?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przekształcenie we własność mieszkania, w którym działa firma. Co trzeba wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 12:50
Tylko do końca tygodnia można złożyć oświadczenie o wycofaniu się z pomocy publicznej. Chodzi o przekształcenie we własność na przykład mieszkania, w którym zarejestrowana jest firma. W innym przypadku będzie trzeba oddać ogromną część wartości mieszkania, traktowaną jako pomoc publicza - a to może oznaczać poważne finansowe tarapaty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec użytkowania wieczystego. Co trzeba wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 14:12
Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego na prawo własności obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku. 
rozwiń zwiń