X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kupno nieruchomości. Dlaczego warto zajrzeć do rejestru ksiąg wieczystych?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 13:02
- Księga wieczysta to jest taki paszport nieruchomości. W pełnych aktach ksiąg wieczystych jest zapis całej historii danej nieruchomości: kto, na jakiej postawie i kiedy był jej właścicielem, czy kiedykolwiek była obciążana jakimiś prawami osób trzecich i czy była np. obciążona kredytem - mówiła w radiowej Jedynce mecenas Joanna Korzeniewska. 
Audio
  • Dlaczego warto zajrzeć do rejestru ksiąg wieczystych? (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Nie funkcjonuje obowiązek prawny zapoznawania się z księgą wieczystą określonej nieruchomości, jednak powszechnie dostępny jest rejestr, do którego każdy może zajrzeć. Gość audycji zaznacza, iż osoba zainteresowana powinna posiadać wiedzę nt. mienia, które chce zakupić. - Nie mamy obowiązku zapoznawania się z księgą wieczystą, ale jeżeli jakaś informacja dla nas niekorzystna w tej księdze się znajduje, a my o niej nie wiemy, to działamy na własną niekorzyść. Przykładowo jeżeli cena danej nieruchomości jest szczególnie atrakcyjna, to powinna zapalić nam się lampka alarmowa, że może należałoby się z tą księgą wcześniej zapoznać, czy nie ma tam jakieś wzmianki o tym, która będzie wskazywała na okoliczność, dlaczego ta cena jest taka niska - powiedziała mecenas Joanna Korzeniewska. 

Gość audycji mówi również o tym, że notariusz sporządzający umowę nie jest pełnomocnikiem żadnej ze stron, więc nie ma on obowiązku tłumaczyć jakie są konsekwencje wynikające z niezapoznania się z daną księgą. 

Na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości można uzyskać dostęp do rejestru Elektronicznych Ksiąg Wieczystych. - Jeżeli znamy numer księgi wieczystej, która nas interesuje, to możemy uzyskać dostęp zarówno do skróconego, jak i pełnego wyciągu - dodała Joanna Korzeniewska.

Jak czytać księgi wieczyste? Kto i w jakich okolicznościach dokonuje wpisu do rejestru? Co w sytuacji, gdy następuje śmierć właściciela danej nieruchomości?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Marta Januszewska 

Gość: mec. Joanna Korzeniewska 

Data emisji: 29.04.2019

Godzina emisji: 10.16

ans/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Domy z wielkiej płyty pod lupą Instytutu Techniki Budowlanej

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 17:08
W latach 70. I 80. ubiegłego wieku budownictwo z wielkiej płyty miało zaspokoić głód mieszkaniowy w PRL. Gdzie tylko można było stawiano takie domy. Czy są bezpieczne biorąc pod uwagę ówczesne standardy materiałowe i wykonawcze?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przekształcenie we własność mieszkania, w którym działa firma. Co trzeba wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 12:50
Tylko do końca tygodnia można złożyć oświadczenie o wycofaniu się z pomocy publicznej. Chodzi o przekształcenie we własność na przykład mieszkania, w którym zarejestrowana jest firma. W innym przypadku będzie trzeba oddać ogromną część wartości mieszkania, traktowaną jako pomoc publicza - a to może oznaczać poważne finansowe tarapaty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec użytkowania wieczystego. Co trzeba wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 14:12
Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego na prawo własności obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku. 
rozwiń zwiń