Testament. Co zrobić, aby spadek trafił w odpowiednie ręce?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 12:13
Mecenas Katarzyna Ludwig zaleca zachować szczególną ostrożność, jeśli chcemy, aby majątek po naszej śmierci nie dostał się w ręce niepożądanych osób. W audycji mówi o tym, kiedy można podważyć testament, komu przysługuje prawo do zachowku oraz w jakich sytuacjach można kogoś wydziedziczyć.
Audio
  • Rozmowa z mecenas Katarzyną Ludwig o spisywaniu testamentu (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: fizkes/Shutterstock

Katarzyna Ludwig w "Czterech porach roku" mówi, że testament podważają zazwyczaj osoby, które nie zostały w nim uwzględnione. Ostrzega, że do skutecznego podważenia ostatniej woli może dojść tylko w procesie sądowym. - Jest to odrębny proces, w którym musimy wykazać, że w momencie spisywania testamentu było coś nie tak - podkreśla mecenas, za przykład podając sytuację, w której sporządzający zapis dziadek był w zaawansowanym stadium demencji starczej. Dodaje też, że sąd w takich sytuacjach bazuje na opinii biegłych.

Gość Jedynki ostrzega, że jeśli nie chcemy, aby nasi bliscy nie występowali później o należny im, zapewniony przez prawo zachowek, to musimy wcześniej to inteligentnie rozegrać. Jako najbardziej odpowiedniego fachowca do niesienia pomocy w takich sytuacjach poleca notariusza. - Jeśli chcemy kogoś wydziedziczyć, trzeba najpierw sprawdzić, czy zachodzą ku temu odpowiednie przesłanki - twierdzi. Wskazuje na takie sytuacje jak np. całkowita utrata kontaktu z osobą, która miałaby otrzymać część zachowku. 

Co w przypadku podziału majątku między osobami, które wcześniej otrzymały wysokiej wartości darowizny od osoby, która uwzględniła ich w testamencie? Czy darowizny liczą się do zachowku? Czym jest umowa dożywocia i kiedy warto ją sporządzić? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Katarzyna Ludwig (mecenas)

Data emisji: 8.05.2019

Godzina emisji: 10.14

K.A/kh


Czytaj także

Emerycie, nie daj się naciągać oszustom!

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 12:47
Podstępny biznes naciągający nieświadomych emerytów na kolosalne kwoty ciągle rozszerza ofertę produktów. Jak nie dać namówić się na uczestnictwo w prezentacji sprzedażowej i uchronić się przed bezsensownym wydatkiem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspólnota mieszkaniowa. Czy dobrze mieć sąsiada?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 12:54
Wiersz Aleksandra Fredry "Paweł i Gaweł" to zabawna opowiastka o perypertiach sąsiedzkiego życia. Na co dzień mieszkańcy osiedli spotykają się zarówno z życzliwością jak i nieuprzejmościami ze strony lokatorów. Jak można uregulować stosunki sąsiedzkie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestycję w panele słoneczne trzeba dokładnie policzyć

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 14:26
Energia słoneczna wydaje się idealnym rozwiązaniem problemu rosnących cen energii elektrycznej, źródło prądu jest bowiem darmowe i niewyczerpane. Każdą inwestycję w ogniwa fotowoltaiczne we własnym domu należy jednak dokładnie przeanalizować, bo jej opłacalność zależy od wielu czynników - radzi Jan Ruszkowski, gość "Czterech pór roku" w radiowej Jedynce. 
rozwiń zwiń