X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stulecie polskiego lotnictwa, czyli dzięki komu Polska "dostała skrzydeł"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 13:55
Z okazji setnej rocznicy powstania Aeroklubu Polskiego dr Krzsztof Mroczkowski z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie opowiedział o początkach lotnictwa w naszej ojczyźnie. Dowiedzieliśmy się również z jaką pasją do podniebnych lotów podchodzili pierwsi piloci i jakie maszyny oderwały się od ziemi jako pierwsze.
Audio
  • Rozmowa z dr Krzysztofem Mroczkowskim (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Leszek Szymański

Gość Jedynki opowiada, że przed wybuchem I wojny światowej plany co do latania ograniczały się głównie do "romantycznych rozważań". Dodaje, że mekką lotniczą kiedyś był Paryż, a marzący o szybowaniu poza stolicą Francji odwiedzali też Wiedeń, czy Petersburg, aby poszerzać wiedzę z zakresu budowy maszyn lotniczych. Wspomina braci Działowskich, którzy zbudowali samolocik, który został rozreklamowany przez Aeroklub Polski, przynosząc im później sporą sławę.

Dr Krzysztof Mroczkowski uważa, że latanie to szaleńcza pasja, w której człowiek ściga się ze śmiercią. Przytacza historię pilota Franciszka Żwirko, który pomimo swojego opanowania, zginął tragicznie z powodu maszyny, która niespodziewanie zawiodła. -  Piloci Żwirko i Wigura, mimo opanowania, zginęli tragicznie z powodu niespodziewanej awarii maszyny - mówi ekspert. 

O Aeroklubie Polskim mówi, że zrzeszał mniejsze instytucje i spore grono zainteresowanych technologią maszyn lotniczych. Dodaje, że polscy piloci chcieli zarejestrować oficjalnie maszyny, ale udało się to zrobić dopiero w 1919 roku. - Dlatego w 2019 roku obchodzimy stulecie Aeroklubu Polskiego - podsumowuje. 

W audycji także dźwięki archiwalne - sukcesy polskiego lotnictwa.

Jakie kobiece nazwiska związane są z polskim lotnictwem? Jak wygląda historia lotnictwa wojskowego? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka 

Gość: dr Krzysztof Mroczkowski (zastępca dyrektora ds. naukowych z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie)

Data emisji: 10.05.2019

Godzina emisji: 9.16

K.A/ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wynalazki Polaków, które zmieniły świat na lepsze

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 14:22
Wycieraczki samochodowe, biurowe spinacze, drabina strażacka, kamizelka kuloodporna, czy ręczna kamera filmowa to wynalazki naszych rodaków. W audycji "Cztery pory roku" mówiliśmy o polskich wynalazcach, odkrywcach, którzy zmienili świat na lepsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grodzisk Mazowiecki i przedpołudniowa kawa u Luizy Złotkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 13:34
Grodzisk Mazowiecki to pierwsze miasto na trasie kolei warszawsko-wiedeńskiej. Grodzisk ma jedyną w Polsce uliczną galerię obrazów Chełmońskiego. Z miastem związane są takie osobistości, jak: Andrzej Grabowski, Bohdan Łazuka, czy łyżwiarka Luiza Złotkowska. Również tutaj wychował się żeglarz Leonid Teliga, a jedna ze szkół nosi jego imię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaszczep się na odrę. Chronią tylko dwie dawki

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 12:27
- Zachorowanie na odrę w Polsce rośnie i będzie rosło. Na koniec 2018 roku potwierdziliśmy 340 przypadków. Ostatni raport z 30 kwietnia 2019 roku wskazuje już na 808 przypadków zachorowań tylko przez cztery miesiące. Nie było tak od wielu lat – poinformowała w audycji dr Jolanta Rybczyńska z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
rozwiń zwiń