Stulecie polskiego lotnictwa, czyli dzięki komu Polska "dostała skrzydeł"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 13:55
Z okazji setnej rocznicy powstania Aeroklubu Polskiego dr Krzsztof Mroczkowski z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie opowiedział o początkach lotnictwa w naszej ojczyźnie. Dowiedzieliśmy się również z jaką pasją do podniebnych lotów podchodzili pierwsi piloci i jakie maszyny oderwały się od ziemi jako pierwsze.
Audio
  • Rozmowa z dr Krzysztofem Mroczkowskim (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Leszek Szymański

Gość Jedynki opowiada, że przed wybuchem I wojny światowej plany co do latania ograniczały się głównie do "romantycznych rozważań". Dodaje, że mekką lotniczą kiedyś był Paryż, a marzący o szybowaniu poza stolicą Francji odwiedzali też Wiedeń, czy Petersburg, aby poszerzać wiedzę z zakresu budowy maszyn lotniczych. Wspomina braci Działowskich, którzy zbudowali samolocik, który został rozreklamowany przez Aeroklub Polski, przynosząc im później sporą sławę.

Dr Krzysztof Mroczkowski uważa, że latanie to szaleńcza pasja, w której człowiek ściga się ze śmiercią. Przytacza historię pilota Franciszka Żwirko, który pomimo swojego opanowania, zginął tragicznie z powodu maszyny, która niespodziewanie zawiodła. -  Piloci Żwirko i Wigura, mimo opanowania, zginęli tragicznie z powodu niespodziewanej awarii maszyny - mówi ekspert. 

O Aeroklubie Polskim mówi, że zrzeszał mniejsze instytucje i spore grono zainteresowanych technologią maszyn lotniczych. Dodaje, że polscy piloci chcieli zarejestrować oficjalnie maszyny, ale udało się to zrobić dopiero w 1919 roku. - Dlatego w 2019 roku obchodzimy stulecie Aeroklubu Polskiego - podsumowuje. 

W audycji także dźwięki archiwalne - sukcesy polskiego lotnictwa.

Jakie kobiece nazwiska związane są z polskim lotnictwem? Jak wygląda historia lotnictwa wojskowego? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka 

Gość: dr Krzysztof Mroczkowski (zastępca dyrektora ds. naukowych z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie)

Data emisji: 10.05.2019

Godzina emisji: 9.16

K.A/ag


Czytaj także

Wynalazki Polaków, które zmieniły świat na lepsze

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 14:22
Wycieraczki samochodowe, biurowe spinacze, drabina strażacka, kamizelka kuloodporna, czy ręczna kamera filmowa to wynalazki naszych rodaków. W audycji "Cztery pory roku" mówiliśmy o polskich wynalazcach, odkrywcach, którzy zmienili świat na lepsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grodzisk Mazowiecki i przedpołudniowa kawa u Luizy Złotkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 13:34
Grodzisk Mazowiecki to pierwsze miasto na trasie kolei warszawsko-wiedeńskiej. Grodzisk ma jedyną w Polsce uliczną galerię obrazów Chełmońskiego. Z miastem związane są takie osobistości, jak: Andrzej Grabowski, Bohdan Łazuka, czy łyżwiarka Luiza Złotkowska. Również tutaj wychował się żeglarz Leonid Teliga, a jedna ze szkół nosi jego imię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaszczep się na odrę. Chronią tylko dwie dawki

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 12:27
- Zachorowanie na odrę w Polsce rośnie i będzie rosło. Na koniec 2018 roku potwierdziliśmy 340 przypadków. Ostatni raport z 30 kwietnia 2019 roku wskazuje już na 808 przypadków zachorowań tylko przez cztery miesiące. Nie było tak od wielu lat – poinformowała w audycji dr Jolanta Rybczyńska z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
rozwiń zwiń