Technologiczna wojna amerykańsko-chińska z koncernem Huawei w tle

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 14:33
Stany Zjednoczone i Chiny już od dłuższego czasu są w stanie wojny handlowej, w ramach której nakładają bardzo wysokie cła na towary importowane z drugiego kraju.  Jedną z ofiar tej wojny stał sie chiński gigant technologiczny Huawei, którem prezydent Donald Trump zarzucił, że jest czymś bardzo niebezpiecznym.
Audio
  • Wstrzymywać się z kupnem chińskich urządzeń, czy nie bać się ich? (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ J. Lekavicius

W efekcie wiele krajów zerwało wspólpracę z Huawei, a także amerykańskie koncerny. Ze wspołpracy wycofal sie Google, co oznacza, że chińskie telefony nie beda korzystały z systemu operacyjnego Android czy chocby ze sklepu Googla. A co z nowelizacją systemu w telefonach już sprzedanych?

Andrzej Pająk podkreśla, że cała sprawa jest jeszcze otwarta. - Na razie trzeba radzę wstrzymać się z podejmowaniem dalekoidących decyzji - mówi eklspert. Uspokaja, że w dotyczczas sprzedanych urządzeniach będzie aktualizowany system operacyjny, choć może z opóźnieniem

Redaktor Adrian Bąk zwraca uwagę, że za wszystkim jest polityka. - Parafrazując znane powiedzenie, jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o politykę - mówi dziennikarz. Przypomina, że prezydent USA, Donald Trump, oświadczył, że wciąż jest możliwe cofnięcie zakazu Huawei, jeżeli Stanom uda się wynegocjować nową umowę handlową z Chinami, która będzie zadowalać każdą ze stron.

Czy wyrzucić wszystkie urządzenia chińskie do kosza, czy jednak nie bać się? Wstrzymywać się z kupnem chińskich telefonów, czy nie obawiać się ich? Posłuchaj całej rozmowy

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Andrzej Pająk (crazynauka.pl, gadżeciarz, miłośnik Androida i… komputerów z jabłuszkiem, wieloletni dziennikarz magazynów komputerowych), Adrian Bąk (Redakcja Międzynarodowa PR)

Data emisji: 27.05.2019

Godzina emisji: 9.17

ag

Czytaj także

Taniej na łączach z Unią. Zobacz co się zmieni

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 11:30
Niższe ceny za połączenia międzynarodowe oraz SMS-y z Polski do krajów Unii Europejskiej obowiązują od 15 maja 2019 r. - poinformował Urząd Komunikacji Elektronicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: Sankcje USA mogą mocno uderzyć w Huawei i wstrząsnąć rynkiem

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 16:11
Chiński koncern Huawei twierdzi, że jest przygotowany na sankcje ze strony USA, ale zdaniem wielu ekspertów mogą one udaremnić jego starania o pierwszeństwo na globalnym rynku smartfonów i wywołać głębokie zmiany w łańcuchach dostaw podzespołów w Azji.
rozwiń zwiń