Jak uchronić się przed rakiem płuca?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 16:15
Rak płuca to jeden z najcięższych i najgorzej rokujących nowotworów złośliwych. Około 90. procent ludzi, którzy chorują na nowotwór płuc to palacze tytoniu. Jak ustrzec się przed chorobą?
Audio
  • Jak uchronić się przed rakiem płuca? (Cztery pory roku/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay.com

- Nie ma lepszej profilaktyki niż nie rozpoczynanie palenia lub zaprzestanie palenia u tych, którzy palą. Trzeba pamiętać też, że jak rzuci się palenie do 35. roku życia, to jest szansa, że uniknie się zgonu z powodu choroby odtytoniowej - powiedziała w "Czterech porach roku" Magdalena Cedzyńska z Warszawskiego Centrum Onkologii.

Nałóg tytoniowy ciężko jest zwalczyć, zwłaszcza, jak osoba paląca nie jest świadoma grożących temu konsekwencji. - Ludzie mają różne przekonania. Bardzo łatwo odsuwają od siebie myśl, że konsekwencje zdrowotne palenia mogą ich dotyczyć i przez lata wypierają możliwość tego, że mogą zachorować - dodała Irena Przepiórka.

Komisja Europejska wprowadzając elementy drastycznych obrazków na opakowaniach papierosów miała na celu zniechęcenie ludzi do palenia tytoniu. - Wprowadzenie tych obrazków przyniosło taki efekt, że zaczęli do nas dzwonić ludzie, którzy chcieli rzucić palenie - stwierdziła Magdalena Cedzyńska.

Czy bierny palacz również zachoruje na raka płuca? Czy e-papierosy szkodzą zdrowiu? Ile związków chemicznych może zawierać dym tytoniowy?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek 

Goście: Magdalena Cedzyńska, Irena Przepiórka (Warszawske Centrum Onkologii)

Data emisji: 30.05.2019

Godzina emisji: 9.17

ans


Czytaj także

Jak rzucić palenie? Mamy kilka rad!

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 13:00
Właśnie mija 13 lat, odkąd Irlandia wprowadziła zakaz palenia w pubach i restauracjach. Później rozszerzyła go na inne miejsca publiczne; było to pierwsze państwo świata, które wprowadziło taką zasadę. My sprawdzamy, jak kwestia palenia wygląda w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak skutecznie rzucić palenie?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 11:36
Wśród noworocznych postanowień u osób palących tytoń chyba na pierwszym miejscu jest obietnica rzucenia nałogu. U zdecydowanej wiekszości postanowienie kończy się po sylwestrowej nocy. Co zatem zrobić, żeby przestać palić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zapobiegać chorobom nowotworowym?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 13:54
Nie ma znaczenia, czy ktoś pali pięć czy 20 papierosów dziennie, ani czy pali lighty lub slimy. Dym tytoniowy to dym, który zwiększa ryzyko zachorowania na raka.
rozwiń zwiń