Bohaterowie naszych czasów. Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 15:55
Zakładają mundury po to, aby służyć nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Służba wiąże się często z zagrożeniem zdrowia, a nawet życia żołnierza. Polska od ośmiu lat świętuje w dniu 29 maja Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. 
Audio
  • Bohaterowie naszych czasów. (Cztery pory roku/Jedynka)
Kabul, Afganistan
Kabul, Afganistan Foto: Shutterstock

Pierwsza służba polskich żołnierzy na misji miała miejsce w 1953 roku, kiedy pojechali na granicę rozdzielającą Koreę Północną i Południową. Później rozpoczęły się służby w Egipcie, Libanie i wielu innych państwach. O swojej misji na antenie radiowej Jedynki opowiedział sierżant Janusz Racza. - Wyjechałem w składzie drugiej zmiany do Iraku.(...) Nasza misja miała polegać na stabilizacji i pomocy w odbudowie kraju i staraliśmy się wykonywać obowiązki najlepiej jak to możliwe - powiedział. 

Wyjazdy żołnierzy na misje wiążą się z ogromnym ryzykiem utraty zdrowia, a nawet życia. Bardzo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu doznał sierżant Racza, który w wyniku wypadku wojennego na misji, musiał zakończyć służbę poza granicami kraju. Dzisiaj pomaga żołnierzom, którzy, podobnie jak on, doświadczyli traumatycznych wydarzeń będąc na zagranicznych misjach. 

Ośrodkiem pomagającym żołnierzom oraz rodzinom poległych wojskowych jest Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Warszawie. - Ideą powstania Centrum Weterana było otoczenie w miarę możliwości opieką wszystkich weteranów, którzy tego potrzebują. Ważne jest, żeby był to pierwszy punkt kontaktowy, żeby żołnierze mieli miejsce, do którego mogą się zgłosić, powiedzieć z czym mają problem - wyjaśnia gość audycji.

Uroczystości Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa odbywają się w całej Polsce, jednak centralne wydarzenia mają miejsce w Rzeszowie w dniach 31.05 - 02.06.2019 r. Zgodnie z wolą środowiska weteranów, uroczystości odbywają się co roku w innych miastach w Polsce. 

Co się dzieje z żołnierzem, który wraca po misjach do ojczyzny? 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Marta Januszewska 

Gość: Janusz Raczy (sierżant, który służył na misji)

Data emisji: 29.05

Godzina emisji: 9.16

ans/K.A


Czytaj także

Mariusz Błaszczak: podwyżki dla żołnierzy będą najwyższe od wielu lat

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 17:53
- Najwyższe podwyżki otrzymają ci żołnierze, którzy mieli najniższe uposażenie - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z przedstawicielami żołnierzy zawodowych w sprawie wysokości podwyżek dla poszczególnych korpusów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki jest obecnie stan polskiej armii?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 19:18
Z udziałem prezydenta Andrzej Dudy odbyła się doroczna odprawa kierownicza kadry Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP. To była okazja do oceny stanu polskich sił zbrojnych, a także uhonorowania 20 lat polskiej obecności w NATO.
rozwiń zwiń