Dlaczego nie warto odchodzić na emeryturę w czerwcu?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 13:38
Warunkiem przejścia na emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym jest osiągnięcie 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Dlaczego przepisy są niekorzystne dla osób, które chcą zakończyć karierę zawodową w czerwcu? 
Audio
  • Dlaczego nie warto odchodzić na emeryturę w czerwcu? (Cztery pory roku/Jedynka)
Emerytura. Zdjęcie ilustracyjne
Emerytura. Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock, And-One

- Tak zostały skonstruowane przepisy, że jeżeli ktoś by przechodził na emeryturę w czerwcu to ma dokonywaną tylko roczną waloryzację składek. Tak wynika z ustawy o emeryturach i rentach - powiedziała na antenie radiowej Jedynki mecenas Agnieszka Bagieńska - Petryka. 

Gość audycji zaznacza, że z punktu widzenia waloryzacji nalepie przechodzić na emeryturę w lipcu oraz w sierpniu. - Są dwa rodzaje waloryzacji pieniędzy, które są zgromadzone na naszych kontach w ZUS-ie. Jedna to jest roczna, która odbywa się w czerwcu, a drugą jest kwartalna. Jeżeli przechodzimy na emeryturę w lipcu albo w sierpniu to dodatkowo, oprócz tej waloryzacji rocznej dochodzi ta druga - dodaje. 

Agnieszka Bagieńska - Petryka zwraca uwagę również na to, że okres studiów również wlicza się do stażu pracy, chociaż jest to okres nieskładkowy. - Studia wliczają nam co całości okresu, w którym pracujemy, jeżeli chodzi o staż pracy. Zupełnie inaczej jest traktowany urlop macierzyński, gdzie odprowadzane są normalne składki. Jeszcze inaczej jest w przypadku urlopu wychowawczego, gdzie składki za taką osobę na ubezpieczenie społeczne odprowadza skarb państwa - stwierdziła. 

Czy pracodawca może zmusić pracownika do przejścia na emeryturę? Kto wedlug prawa musi odejść na emeryturę w czerwcu bez prawa wyboru? 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek 

Gość: Agnieszka Bagieńska - Petryka (radca prawny)

Data emisji: 03.06.2019

Godzina emisji: 9.16 

ans 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opieka naprzemienna. Na kłótni rodziców najbardziej cierpi dziecko

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 08:00
Kilka dni temu całą Polskę obiegła wiadomość o porwaniu kilkuletniej Amelki i jej matki. Porwania dopuścili się dwaj mężczyźni, w tym ojciec dziewczynki. Rodzice nie umieli się porozumieć w sprawie opieki nad dzieckiem.
rozwiń zwiń