X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dlaczego nie warto odchodzić na emeryturę w czerwcu?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 13:38
Warunkiem przejścia na emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym jest osiągnięcie 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Dlaczego przepisy są niekorzystne dla osób, które chcą zakończyć karierę zawodową w czerwcu? 
Audio
  • Dlaczego nie warto odchodzić na emeryturę w czerwcu? (Cztery pory roku/Jedynka)
Emerytura. Zdjęcie ilustracyjne
Emerytura. Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock, And-One

- Tak zostały skonstruowane przepisy, że jeżeli ktoś by przechodził na emeryturę w czerwcu to ma dokonywaną tylko roczną waloryzację składek. Tak wynika z ustawy o emeryturach i rentach - powiedziała na antenie radiowej Jedynki mecenas Agnieszka Bagieńska - Petryka. 

Gość audycji zaznacza, że z punktu widzenia waloryzacji nalepie przechodzić na emeryturę w lipcu oraz w sierpniu. - Są dwa rodzaje waloryzacji pieniędzy, które są zgromadzone na naszych kontach w ZUS-ie. Jedna to jest roczna, która odbywa się w czerwcu, a drugą jest kwartalna. Jeżeli przechodzimy na emeryturę w lipcu albo w sierpniu to dodatkowo, oprócz tej waloryzacji rocznej dochodzi ta druga - dodaje. 

Agnieszka Bagieńska - Petryka zwraca uwagę również na to, że okres studiów również wlicza się do stażu pracy, chociaż jest to okres nieskładkowy. - Studia wliczają nam co całości okresu, w którym pracujemy, jeżeli chodzi o staż pracy. Zupełnie inaczej jest traktowany urlop macierzyński, gdzie odprowadzane są normalne składki. Jeszcze inaczej jest w przypadku urlopu wychowawczego, gdzie składki za taką osobę na ubezpieczenie społeczne odprowadza skarb państwa - stwierdziła. 

Czy pracodawca może zmusić pracownika do przejścia na emeryturę? Kto wedlug prawa musi odejść na emeryturę w czerwcu bez prawa wyboru? 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek 

Gość: Agnieszka Bagieńska - Petryka (radca prawny)

Data emisji: 03.06.2019

Godzina emisji: 9.16 

ans 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opieka naprzemienna. Na kłótni rodziców najbardziej cierpi dziecko

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 08:00
Kilka dni temu całą Polskę obiegła wiadomość o porwaniu kilkuletniej Amelki i jej matki. Porwania dopuścili się dwaj mężczyźni, w tym ojciec dziewczynki. Rodzice nie umieli się porozumieć w sprawie opieki nad dzieckiem.
rozwiń zwiń