Co na grilla? Kiełbasa czy karkówka?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 18:21
Jedni uwielbiają grillowanie ze względu na smaczne jedzenie, dla innych ważna jest atmosfera i wspólne spędzanie czasu ze znajomymi. Warto jednak wiedzieć, jakich zasad powinniśmy przestrzegać, żeby dania z grilla nie szkodziły naszemu zdrowiu. Czy lepiej zjeść kiełbasę, czy może jednak karkówkę? 
Audio
  • O bezpiecznym grillowaniu, czyli jakich zasad powinniśmy przestrzegać, by dania z grilla nie szkodziły naszemu zdrowiu. (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: bbernard/shutterstock.com

- Teoretycznie grillować możemy wszystko, jednak powinniśmy zadbać o to, co kładziemy na grilla. Po to, żeby zminimalizować związki uwalniane podczas grillowania, które są szczególnie niebezpieczne, ponieważ są to związki rakotwórcze. Nie grillujemy wędzonych i peklowanych produktów – mówi dr Jolanta Flejszar-Olszewska, ekspert z zakresu żywienia.

Według dietetyczki  lepiej zdecydować się na karkówkę lub pierś z kurczaka aniżeli kiełbasę. Dobrym pomysłem jest także grillowanie kaszanki. Ważne jest również, z jakiego grilla korzystamy. Oferta jest przeogromna – mamy do wyboru grille na węgiel drzewny, elektryczne, gazowe… Który zatem wybrać?

- W przypadku grilla gazowego i elektrycznego mamy pełną kontrolę nad temperaturą, która jest wykorzystywana podczas grillowania. Najzdrowszy jest grill elektryczny, ponieważ na ogień nie skapuje tłuszcz i sok mięsny – tłumaczy dr Jolanta Flejszar-Olszewska.

"Cztery pory roku" zajrzały do Parku w Powsinie, gdzie w każdy weekend odbywa się wielkie, rodzinne grillowanie. Co mówili entuzjaści grillowania?

Z jakiego grilla wydziela się najwięcej związków rakotwórczych? Dlaczego tacki stalowe są lepsze od aluminiowych? Dlaczego warto odczekać 20-30 minut od rozpalenia grilla na węgiel drzewny?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: dr Jolanta Flejszar-Olszewska (dietetyk, inżynier chemik)

Data emisji: 05.06.2019

Godzina emisji: 10.16

DS/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Specjalista: smog zimowy zabija częściej niż letni

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 12:10
W ostatnim czasie opublikowano badania, z których wynika, że wielu Polaków ma błędne pojęcie o smogu. 25 proc. Polaków uważa, że smog szkodzi tylko kobietom w ciąży i małym dzieciom. W audycji obalamy mity na temat smogu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaszczep się na odrę. Chronią tylko dwie dawki

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 12:27
- Zachorowanie na odrę w Polsce rośnie i będzie rosło. Na koniec 2018 roku potwierdziliśmy 340 przypadków. Ostatni raport z 30 kwietnia 2019 roku wskazuje już na 808 przypadków zachorowań tylko przez cztery miesiące. Nie było tak od wielu lat – poinformowała w audycji dr Jolanta Rybczyńska z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
rozwiń zwiń