X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Brexit. Powrotny szok kulturowy?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 14:47
- Jeśli zdecydujecie się na powrót, to przygotujcie się do niego najlepiej jak potraficie. Zaplanujecie go dobrze w czasie, nie przenoście dzieci w trakcie roku szkolnego - apeluje do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii Kinga Białek, psycholog międzykulturowy. Jak Brexit wpłynie na powroty naszych rodaków do kraju?
Audio
  • Polacy w Wielkiej Brytanii a Brexit (Jedynka/ Cztery pory roku)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: lazyllama / Shutterstock.com

Polacy, którzy zamierzają pozostać w Wielkiej Brytanii, w związku z Brexitem, będą musieli zarejestrować się, żeby nie stać się nielegalnymi imigrantami i nie utracić swoich praw. Osoby będące poza systemem, będą zagrożone wydaleniem z Wielkiej Brytanii, nie będą mogły pracować, wynajmować mieszkań, a ich konta bankowe zostaną zamrożone, natomiast prawa jazdy anulowane.

Z pewnością część Polaków zdecyduje się na powrót do ojczyzny. Tylko, czy będą umieli odnaleźć się w nowej rzeczywistości? - Na początku, kiedy wracamy, jest bardzo wesoło i mamy tzw. miesiąc miodowy. Wszyscy oczekują, że będziemy raczyć ich historiami. Później zaczyna się faza utraty złudzeń, w której jako "powrotowcy" orientujemy się, że nie chcą nas już słychać i nie mają dla nas czasu. A my też musimy jakoś zorganizować nasze życie, zaczyna się stres, gonitwa za znalezieniem pracy, adaptacją… - mówi Kinga Białek, autorka pierwszego podręcznika dotyczącego powrotów z migracji.

Problemem jest biurokracja. - Nawet jeśli wcześniej tego doświadczyli, to kilkuletnia praca na Zachodzie przyzwyczaiła ich do sytuacji, w której wymagane jest mniej papierków, niepotrzebne są pieczątki - twierdzi ekspert Jedynki.

Kinga Białek przyznaje, że spore trudności z powrotem mogą mieć dzieci, szczególnie nastolatkowie. - Dla dziecka najważniejsza jest jego grupa rówieśnicza, z którą może budować relacje. Po powrocie nie ma już takich bliskich kontaktów, codziennego grania w piłkę czy wychodzenia na podwórko. Teraz te relacje musi zbudować na nowo, będąc w wieku, w którym wchodzenie w grupę jest dość trudne i w wieku, gdzie akceptacja grupy ma kolosalne znaczenie dla rozwoju tożsamości człowieka - dodaje.

Czy Polacy wracają do kraju całymi rodzinami? Jak często zdarza się, że decydują się na kolejny wyjazd za granicę? Dlaczego dzieciom uczęszczającym do angielskich szkół, jest trudniej przyzwyczaić się do polskiego systemu szkolnictwa?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Kinga Białek (psycholog międzykulturowy, autorka podręcznika dotyczącego powrotów z migracji)

Data emisji: 06.06.2019

Godzina emisji: 9.16

DS/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PE: Porozumienie ws. Brexitu wystarczające, ale nie idealne

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 15:06
Rząd Wielkiej Brytanii i Komisja Europejska doszły w piątek rano do porozumienia ws. postępu w negocjacjach dotyczących Brexitu. Przyjęty przez obie strony dokument obejmuje szereg kluczowych zagadnień, w tym rozliczenia finansowe i wpływ Brexitu na budżet Unii Europejskiej, przyszły status Irlandii Północnej, a także ustalenia dotyczące praw obywatelskich. O Brexicie mówiła w Polskim Radiu 24, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co z Polakami w przypadku fiaska negocjacji ws. Brexitu? Cztery ważne zmiany

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 20:48
Co się stanie z imigrantami unijnymi, w tym Polakami, w Wielkiej Brytanii, jeśli nie będzie umowy o wyjściu Londynu z Unii Europejskiej? Na to pytanie odpowiada dokument opublikowany dziś przez brytyjski rząd. W planach jest m.in. węższe prawo do apelacji i krótszy czas, w którym imigranci będą mogli przyjeżdżać na Wyspy na starych zasadach.
rozwiń zwiń