X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Radiowe Centrum Nadawcze świętuje 20. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 13:55
20 lat temu na dawnym poligonie wojskowym w pobliżu Solca Kujawskiego uruchomiono Radiowe Centrum Nadawcze. Niektórzy mówią, że to właśnie tam bije serce Polskiego Radia i Programu 1. Dlaczego jest tak ważne, żeby radiowa Jedynka była dostępna także na falach długich? Jakie były trudności przy powstawaniu masztów w Solcu Kujawskim?
Audio
  • 20 lat Radiowego Centrum Nadawczego (Jedynka/ Cztery pory roku)
RCN w Solcu Kujawskim
RCN w Solcu KujawskimFoto: Wojtek Szabelski / PAP

Budowa RCN stała się konieczna po runięciu 8 sierpnia 1991 roku masztu radiowego w Konstantynowie niedaleko Gąbina, wówczas najwyższej konstrukcji w dziejach świata. Właścicielem masztu nie było jednak Polskie Radio, tylko państwowa spółka telekomunikacyjna.

Krzysztof Michalski: zdecydowałem o powrocie do tego, co było przed wojną

- Byłem wtedy dyrektorem Jedynki. Kiedy zobaczyłem, że po runięciu masztu, nic się nie dzieje, próbowałem interweniować. Wysłałem kilkaset listów, odbyłem spotkania z prezydentami, premierami, ministrami (…). Była nawet w 1994 roku specjalna ustawa w Sejmie i kiedy już wszystko było załatwione, mieszkańcy okolic Konstantynowa zaskarżyli 2 decyzje. Pierwsza z nich została odrzucona we wrześniu 1996 roku - opowiada Krzysztof Michalski, redaktor, inżynier i w przeszłości prezes zarządu Polskiego Radia.

- Później sąd w Łodzi uznał, że decyzja o warunkach zabudowy została wydana w 1994 roku, w 1995 roku zmieniło się prawo budowlane i całą procedurę trzeba przeprowadzać od nowa. Był to 11 października 1996 roku. Tego samego dnia podjąłem decyzję o przełamaniu monopolu państwowego i powrotu do tego, co było przed wojną, czyli zbudowaniu masztu we własnym zakresie - dodaje gość audycji "Cztery Pory Roku".

Pomogli mieszkańcy Solca Kujawskiego

Poszukiwania nowej lokalizacji nie były łatwe. W końcu wybór padł na były poligon wojskowy oddalony 8 kilometrów od Solca Kujawskiego. Inwestycja powstała dzięki przychylności tamtejszych samorządowców, ale również mieszkańców. - 27 maja 1997 roku zostało przeprowadzone referendum i 67 proc. mieszkańców powiedziało, że chce mieć ten maszt w pobliżu Solca - dodaje Krzysztof Michalski.

Powstały 2 maszty

Okazuje się, że w RCN tak naprawdę znajdują się dwa maszty. Pierwszy z nich ma wysokość 330 m, natomiast drugi 289 m. - Solec w odróżnieniu od masztu gąbińskiego, znajduje się w pewnym odsunięciu od centrum Polski. Lokalizacja Gąbina była poprzedzona długimi i wnikliwymi analizami. Dlatego też w Solcu są 2 maszty odpowiednio ze sobą zestrojone, aby zapewnić mniej więcej równomierne rozłożenie pola elektromagnetycznego emitowanego przez maszty - tłumaczy Maciej Olędzki, inżynier obiektu w Solcu Kujawskim.

Jakie jeszcze lokalizacje były brane pod uwagę przy budowie RCN? Dlaczego w tamtych czasach nie było tak łatwo przekonać mieszkańców na wyrażenie zgody przy budowie masztu? Czy RCN można obejrzeć na żywo? Jak funkcjonowałoby Polskie Radio bez RCN w Solcu Kujawskim?

Zapraszamy do wysłuchania załączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Janczarek

Goście: Krzysztof Michalski (redaktor, inżynier, b. prezes zarządu Polskiego Radia), Maciej Olędzki (inżynier obiektu w Solcu Kujawskim)

Data emisji: 05.09.2019

Godzina emisji: 9.37

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jakie będzie radio przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 01:12
- Do radia się dorasta, a w dzisiejszych czasach jest ono dość trudnym i wymagającym medium, bo wymaga skupienia i zatrzymania się - mówi Barbara Kiepas-Jeleńska, dyrektor Biura Technologii i Cyfryzacji Polskiego Radia.
rozwiń zwiń