Zajęcia dla dzieci. Jakie dla młodszych, a jakie dla starszych?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 14:03
- Zajęcia dodatkowe są atrakcyjne dla dziecka, ponieważ angażują te sfery, które są dla niego ogromną nagrodą. Często też na zajęciach dzieci spotykają przyjaciół. Łatwiej jest ich spotkać w grupie, która realizuje te same zainteresowania - mówi Agnieszka Robak, psycholog dziecięcy. Kto powinien wybierać rodzaj zajęć? Dziecko czy rodzic?
Audio
  • Jakie zajęcia dodatkowe dla dziecka? (Jedynka/ Cztery pory roku)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Teoretycznie dzieci, które mieszkają w dużych czy mniejszych miastach są w lepszej sytuacji niż dzieci ze wsi. Chodzi o zajęcia dodatkowe, których oferta jest po prostu większa w dużych ośrodkach. Problem pojawia się wtedy, kiedy zajęć jest nadmiar i trudno zdecydować się, które z nich wybrać.

- Jeżeli dziecko chce zmieniać zajęcia, to niech zmienia. Próbowanie nowych rzeczy ma swoją wartość poznawania świata. Uważałabym tylko w jednej sytuacji. Jeżeli dziecko ma słomiany zapał, czyli "idę raz i za chwilę już mi się nie podoba". Gdy te zmiany są zbyt częste, wtedy trzeba porozmawiać z dzieckiem - tłumaczy Agnieszka Robak.

Psycholog nie ukrywa, że młodzież w wieku szkolnym można dopuścić do decydowaniu o rodzaju zajęć, na które będzie uczęszczać, ale jeśli chodzi o dzieci w wieku przedszkolnym, to rodzic powinien podejmować decyzję. - W przypadku malutkich dzieci, to rodzic proponuje. Musi zobaczyć, czy dziecko chętnie uczestniczy w zajęciach, czy nie i odpowiednio zareagować. Chciałabym, żeby rodzice brali pod uwagę, że małe dzieci mniej więcej do 10 lat, bardzo istotnie rozwijają się ruchowo. Ruch jest podstawą do rozwoju mózgu, więc im młodsze dziecko, tym bardziej stawiamy na zajęcia ruchowe.

Czy zbyt duża liczba zajęć, może się odbić na zdrowiu dziecka? Czym jest "przebodźcowanie"? Na jakie zajęcia warto zapisać starsze dziecko?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Gość: Agnieszka Robak (psycholog dziecięcy)

Data emisji: 06.09.2019

Godzina emisji: 11.21

DS

Czytaj także

Zajęcia dodatkowe. Jak pogodzić ambicje rodziców z możliwościami dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 12:59
- Dziecko musi mieć czas na zabawę - poucza psycholog dziecięcy Karina Mucha. Żyjemy w czasach, w których stawiany jest nacisk na wspieranie dziecka w jego rozwoju, co przejawia się zapisywaniem na liczne kursy pozalekcyjne. Czy w takich sytuacjach pozwalamy dziecku na to, aby mogło decydować o sobie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Aby nauczyć dziecko pisać, trzeba dać mu swobodę"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 10:39
Rodzice często pouczają dzieci, które bazgrzą bez większego zastanowienia po kartce papieru, aby poprawnie chwytały za długopis. Kiedy zwracanie dzieciom uwagi jest wskazane, a kiedy powinniśmy pozwolić im na całkowitą swobodę?
rozwiń zwiń