Jak zachować się w czasie burzy?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 13:49
W drugim tygodniu września pogoda nie będzie łaskawa dla mieszkańców wielu polskich województw. Wiele regionów będzie musiało zmierzyć się z gwałtownymi burzami i silnymi opadami deszczu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.
Audio
  • Jak zachować się w czasie burzy? (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Zmiany w Kodeksie pracy. Jakie? (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Dentysta w każdej szkole? (Cztery pory roku/Jedynka)
Burza z piorunami. Zdjęcie ilustracyjne
Burza z piorunami. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Patryk Kosmider / shutterstock

- Co piąty wyjazd straży pożarnej w Polsce w tym roku był związany z likwidacją skutków silnych wichur, opadów deszczu, przyboru wód. Od stycznia było ponad 76 tysięcy tego typu interwencji - informuje w "Czterech porach roku" st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Gość Jedynki podkreśla, że bardzo ważne jest śledzenie prognozy pogody - czy to w mediach czy w aplikacji oraz usunięcie przedmiotów z balkonów i parapetów. - Bez względu na temperaturę zamykamy okna - przestrzega i dodaje, że jeśli nie musimy, nie wychodzimy z domu.

- Jeśli burza złapie nas poza domem, nie chowamy się pod drzewami, słupami energetycznymi. Powinniśmy unikać też takich miejsc jak wiaty autobusowe i tramwajowe - podkreśla.

Jak działają aplikacje ostrzegające przed złą pogodą? Dlaczego podczas burzy nie należy przebywać w grupach? Więcej w nagraniu rozmowy. 

W audycji mówiliśmy także m.in. o zmianach w Kodeksie pracy zainicjowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz o dentobusach zakupionych przez Ministerstwo Zdrowia. Więcej w dołączonych nagraniach. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: mecenas Agnieszka Bagieńska-Petryka, st. bryg. Paweł Frątczak (rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej), Józefa Szczczurek-Żelazko (wiceminister zdrowia)

Data emisji: 09.09.2019

Godzina emisji: 9.00-12.00

kh

Czytaj także

Burze z gradem dla wielu województw. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 08:30
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla ośmiu województw. Ponadto w jednym województwie nadal obowiązuje alert drugiego stopnia przed silnym upałem.
rozwiń zwiń