X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Restauracja nie obsługuje dzieci poniżej 6 lat. "Możecie nas hejtować, trudno"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 15:09
Coraz więcej hoteli i restauracji w naszym kraju nie obsługuje klientów z małymi dziećmi. - Zapraszamy dzieci do naszego lokalu, ale w granicach wiekowych +6. Możecie się na nas obrazić, możecie nas hejtować, trudno - pisze na Facebooku do swoich gości jedna z poznańskich restauracji. Czy to już zmiana obyczajowa, czy może jednak dyskryminacja rodzin z dziećmi?
Audio
  • Z dzieckiem czy bez do restauracji? (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Kartinkin77/ Shutterstock

Głośnym echem w mediach społecznościowych odbił się wpis jednej z poznańskich restauracji, której właściciele poprosili klientów o niezabieranie ze sobą najmłodszych, czyli dzieci poniżej szóstego roku życia. Restauratorzy zwracają uwagę, że mają sporo stałych gości, którzy spędzają czas wolny w ich lokalu, relaksując się i ładując baterie na ciężkie dni. Do wpisu na Facebooku dołączyli również zdjęcia, na których widać bałagan pozostawiony po wizycie rodziny z małymi dziećmi, w tym wybrudzone jedzeniem fotele.

Chcą odpocząć od dzieci

W Polsce restauracji i hoteli, które decydują się na podobne ograniczenia, nie jest mało. - Nadchodzą zmiany obyczajowe (…). Jest coraz więcej młodych ludzi, którzy nie decydują się albo jeszcze nie decydują się na dzieci czy ludzi starszych, którzy odchowali dzieci, i chcą spokoju, poczytać w ciszy książkę lub spokojnie zjeść obiad i porozmawiać - mówi psycholog Jacek Gientka.

Jak przekazać najmłodszym wzorce?

Psycholog zwraca uwagę na różnice pomiędzy dorosłymi a dziećmi. Ci pierwsi potrafią posiedzieć przez kilka godzin w ciszy, natomiast dzieci szybko zaczynają się nudzić. Istnieje jednak druga strona medalu.

- Dzięki temu, że dzieci chodzą z rodzicami, uczą się zachowywać w takich miejscach. Uczą się przez obserwację swoich rodziców. Ważne jest właśnie też to, jak zachowują się rodzice. Dzieci zawsze będą zachowywać się inaczej niż dorośli i trzeba jakoś to zaakceptować - dodaje Jacek Gientka.

Co na to prawnik?

- Nie ma przepisów prawnych regulujących, czy restauracja jako podmiot gospodarczy czy prywatny może określić np. wiek gości. Oczywiście są przepisy ogólne, a w konstytucji wskazane jest, że zakazana jest jakakolwiek dyskryminacja ze względu na wieku, płeć, religię… Natomiast uważam, że taki zakaz przebywania dzieci do lat 6, nie wyczerpuje znamion takich przepisów dyskryminacyjnych. Z tego powodu, że generalnie różnego rodzaju usługi są przeznaczone dla różnego rodzaju klienteli - tłumaczy prawniczka Eliza Kuna.

Czy zakaz przyprowadzania dzieci do restauracji, może odbić się na ich relacjach z rodzicami? W jakiej skali podobne praktyki są stosowane zagranicą? Czy rodzice odpowiadają za szkody wyrządzone przez dzieci?

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Goście: Jacek Gientka (psycholog), Eliza Kuna (prawnik)

Data emisji: 13.09.2019

Godzina emisji: 11.00-12.00

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zajęcia dla dzieci. Jakie dla młodszych, a jakie dla starszych?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 14:03
- Zajęcia dodatkowe są atrakcyjne dla dziecka, ponieważ angażują te sfery, które są dla niego ogromną nagrodą. Często też na zajęciach dzieci spotykają przyjaciół. Łatwiej jest ich spotkać w grupie, która realizuje te same zainteresowania - mówi Agnieszka Robak, psycholog dziecięcy. Kto powinien wybierać rodzaj zajęć? Dziecko czy rodzic?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w każdej szkole musi być Rada Rodziców?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 13:00
Rodzice wraz z uczniami i nauczycielami tworzą środowisko szkolne, działające na rzecz stałego budowania i doskonalenia warunków kształcenia i wychowania. Dla każdego z wymienionych wyżej podmiotów ustawodawca przewidział możliwości zrzeszania się i wypowiadania w sprawach szkoły. Jednym z tych podmiotów jest Rada Rodziców, której status wpisuje w strukturę organów szkoły. 
rozwiń zwiń