Przeminęło z wojną: flaga, która przeszła do historii

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 17:11
Flaga została uszyta na polecenie doktora Hieronima Bartoszewskiego w nocy z 28 na 29 września 1944 roku i towarzyszyła polskiej delegacji biorącej udział w rozmowach kapitulacyjnych powstania. Kilka dni temu została przekazana Muzeum Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Historia powstańczej flagi (Cztery pory roku/Jedynka)
Jerzy Bartoszewski z powstańczą flagą
Jerzy Bartoszewski z powstańczą flagąFoto: Dorota Kaszuba/Muzeum Powstania Warszawskiego

Dyrektor muzeum Jan Ołdakowski zwraca uwagę, że flaga została uszyta z tego, co było pod ręką i co nocą można było znaleźć w szpitalu – białego prześcieradła i czerwonej poszewki, której pasy zostały przyszyte na krzyż. Została nadziana na kij od szczotki.

Hieronim Bartoszewski został wytypowany jako jeden z czterech negocjatorów do rozmów o kapitulacji powstania. Wyruszyli sprzed Politechniki. - Ojciec bał się, że Niemcy będą strzelać, więc wystawił flagę – mówi Jerzy Bartoszewski, syn.  Wyszedł przed barykadę dopiero po ustaniu ognia. W połowie drogi delegacje polska i niemiecka spotkały się i pojechały do Ożarowa.

Flaga przetrwała powstanie. Hieronim Bartoszewski zabrał ją ze sobą z Warszawy do Krakowa, dokąd był ewakuowany szpital, którym kierował. Po likwidacji szpitala w maju 1945 r. doktor przywiózł flagę do Wrocławia, gdzie była pieczołowicie przechowywana w domu rodzinnym państwa Bartoszewskich przez 75 lat.

W 1943 roku PCK wydelegował go do Katynia. - PCK nie dochodziło kto to zrobił, tylko kto tam jest, a jeżeli są to Polacy, to należy w jakiś sposób powiadomić rodziny - mówi Jerzy Bartoszewski. Ponieważ był w Katyniu, po zajęciu Krakowa przez Sowietów został zatrzymany. Szczęśliwie po dwóch miesiącach wypuszczono go na wolność.

Hieronim Bartoszewski był komendantem szpitala powstańczego przy ul. Mokotowskiej r. Jaworzyńskiej. Jako zakonspirowany zastępca szefa sanitarnego AK na Okręg Warszawski od lutego 1941 r. pracował w Wydziale Sanitarnym Okręgu Warszawskiego PCK, pracował jednocześnie jako lekarz schroniska PCK w Warszawie, od marca 1942 pracował w Lecznicy-Przychodni PCK w Warszawie przy ul. Piusa XI (obecnie Piękna), cieszył się zaufaniem dra Janusza Korczaka, pomagał mu w zaopatrywaniu w leki i materiały sanitarne.

Posłuchaj całego nagrania.

Więcej zdjęć na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Przygotowała: Małgorzata Raducha

Goście: Jerzy Bartoszewski, Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 1.10.2019

Godzina emisji: 10.14

ag

Czytaj także

Mieczysław Janiszewski, przewodnik po Warszawie: 1 sierpnia jest warszawskim świętem zmarłych

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 10:46
– Trzeba pogodzić się z tym, że nie jest moją winą ani zasługą, że los temu miastu, w sam środek lata, wpisał takie smutne święto - powiedział w "Sygnałach dnia" Mieczysław Janiszewski, przewodnik po stolicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie to była bitwa o Polskę

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 11:49
Powstanie trwało 63 dni, a kampania wrześniowa w 1939 roku trwała 36 dni. - Bitwa o Warszawę była o wiele dłuższa niż wojna w 1939 roku - zwraca uwagę historyk, dr hab. Andrzej Zawistowski. Zwraca też uwagę, że Warszawa była stolicą polskiego pastwa podziemnego, więc ten zryw miał ogólnonarodowy charakter.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na radiowej fali płynęły audycje z powstańczych radiostacji

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 19:05
W audycji "Wieczór odkrywców" mówimy o dwóch rocznicach związanych z radiem, radiofonią i krótkofalarstwem. Pierwsza to działalność radiowców i krótkofalowców, którzy 75 lat temu uruchomili w Powstaniu Warszawskim radiostacje Burza i Błyskawica, umożliwiające emisję programów Polskiego Radia.
rozwiń zwiń