Rak szyjki macicy. Dlaczego badania są tak ważne?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 13:26
- Kobiety regularnie wykonujące badania cytologiczne, mają zmniejszone o 80-90 proc. ryzyko śmierci z powodu raka szyjki macicy - mówi prof. Andrzej Nowakowski z Centrum Onkologii w Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie. Czy w Polsce udało się zmniejszyć zachorowalność na tę chorobę?
Audio
  • Jak uchronić się przed rakiem szyjki macicy? (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Chinnapong/ Shutterstock

Na rozwój raka szyjki macicy wpływa wiele różnych czynników. Istnieje wyraźny związek między aktywnością seksualną kobiety a ryzykiem powstania stanu przedrakowego lub raka szyjki macicy. Wcześnie rozpoczęte współżycie seksualne i zmiany partnerów ułatwiają infekcje wirusem karcinogennym, przenoszonym drogą płciową. W wielu przypadkach jest on właśnie odpowiedzialny za raka szyjki macicy. Seks z wieloma partnerami zwiększa zagrożenie tą chorobą.

Profilaktyka zmniejszyła zachorowalność

- Dane Głównego Urzędu Statystycznego za 2014 rok mówią, że w grupie pomiędzy 30. a 40. rokiem życia, nawet 80 proc. kobiet dość regularnie wykonuje badania cytologiczne. Są to badania, które odniosły największy sukces w profilaktyce onkologicznej. Rak szyjki macicy jeszcze w latach 50. był dużo częstszym nowotworem niż rak piersi. Dzięki badaniom cytologicznym udało się zmniejszyć zarówno zachorowalność, jak i umieralność z powodu tego nowotworu - przekazuje prof. Andrzej Nowakowski.

Zdaniem onkologa, badanie cytologiczne umożliwia wykrycie raka szyjki macicy jeszcze w tzw. przedinwazyjnym stadium, czyli kiedy rozwój choroby dopiero rozpoczyna się.

Nowotwór rozwija się latami

- Od momentu zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, bo to jest czynnik sprawczy dla nowotworu szyjki macicy, do powstania zaawansowanej postaci nowotworu, mijają lata. To jest czas na profilaktykę i na to, żeby wykonywać badania - tłumaczy ekspert Jedynki.

Nie badasz się? Lepiej zadbaj o swoje zdrowie

Prof. Andrzej Nowakowski przyznaje, że grupą największego ryzyka zachorowania i śmierci z powodu raka szyjki macicy, są kobiety, które wykonują badania cytologiczne nieregularnie lub w ogóle. - To jest problem w Polsce, bo do tych pań jest najtrudniej dotrzeć - słyszymy.

Jak często należy chodzić na badania cytologiczne? Dlaczego leczenie ambulatoryjne w przypadku raka szyjki macicy jest skuteczne? W jakim wieku należy zdecydować się na badanie?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: prof. Andrzej Nowakowski (Centrum Onkologii w Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie)

Data emisji: 2.10.2019

Godzina emisji: 9.36

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak zapobiegać chorobom nowotworowym?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 13:54
Nie ma znaczenia, czy ktoś pali pięć czy 20 papierosów dziennie, ani czy pali lighty lub slimy. Dym tytoniowy to dym, który zwiększa ryzyko zachorowania na raka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowotwór płuca. Palenie papierosów najkrótszą drogą do raka

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 19:07
W "Eurece" socjolog medycyny Krzysztof Przewoźniak powiedział dlaczego rzucenie palenia może być trudne, czemu warto polegać na pomocy sepcjalistów i jak nie "złamać się" w trakcie rzucania.
rozwiń zwiń