X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jakie byłoby nasze życie bez norm? Dlaczego karta pasuje do bankomatu?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 12:05
Dlaczego karta kredytowa pasuje kształtem do bankomatu? Skąd kojarzymy znaki graficzne na ubraniach? To wszystko zasługa norm, które bez wątpienia pomagają nam w życiu. W związku z tym dziś świętujemy Światowy Dzień Normalizacji.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

"Normy Międzynarodowe gwarantują pozytywne zmiany" - pod takim hasłem obchodzimy Światowy Dzień Normalizacji, który honoruje pracę tysięcy ekspertów z całego świata, współpracujących z IEC, ISO, ITU i tworzących Normy Międzynarodowe.

Normy są niezauważalne

- Normalizacja obejmuje wszystkie dziedziny życia i sektory gospodarki. Zdarza się, że funkcjonowanie norm jest dla nas nawet niezauważalne, ale to właśnie dzięki nim, nasze otoczenie jest tak uporządkowane - mówi Teresa Sosnowska, wiceszef Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.

Gość Jedynki jako przykład podaje bankomaty i pasujące do nich karty kredytowe albo symbole graficzne na ubraniach czy znakach ewakuacyjnych, które przekazują informacje w jasny sposób bez względu na język, którym się posługujemy.

Stosowanie norm daje przewagę

- W Polsce od wielu lat mamy dobrowolny system normalizacji. To od producenta, przedsiębiorcy czy usługodawcy zależy, czy chce działać zgodnie z polskimi normami, czy wybrać inną ścieżkę. Produkcja, wytwarzanie czy dostarczanie usług zgodnie z normami, daje mu oczywiście pewne przewagi rynkowe. Jego produkt może być sprzedawany nie tylko na polskim rynku, ale również w całej Unii Europejskiej - twierdzi Ewa Zielińska, wiceszef Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.

Czym dokładnie jest normalizacja? Czy istnieje norma regulująca zawartość cukru w cukrze? Dlaczego gniazdka nie są znormalizowane pod względem kształtu wtyczek?

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: A to Polska właśnie z cyklu "Cztery pory roku"

Prowadzi: Daniel Wydrych

Goście: Teresa Sosnowska (wiceszef Polskiego Komitetu Normalizacyjnego), Ewa Zielińska (wiceszef Polskie Komitetu Normalizacyjnego)

Data emisji: 14.10.2019

Godzina emisji: 9.00-10.00

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

FOMO. Polacy a lęk przed odłączeniem

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 13:50
- Mówiąc najprościej odszyfrowując akronim FOMO (ang. Fear of Missing Out) jest to strach pominięciem. My to przetłumaczyliśmy w sposób bardziej zrozumiały i adekwatny, czyli strach przed odłączeniem od informacji, mediów społecznościowych, od wszystkich urządzeń, które dostarczają nam wszelkich informacji - mówiła na antenie radiowej Jedynki dr hab. Anna Jupowicz - Ginalska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy nie ubezpieczają się od żywiołów. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 17:13
Około 80 proc. mieszkańców terenów narażonych na skutki żywiołów, uważa, że ich domy i mieszkania są bezpieczne. Co trzeci przekonany jest, że tego typu ubezpieczenie, jest zbędne, a 60 proc. nie ma w ogóle oszczędności w przypadku wystąpienia takich szkód. Dlaczego Polacy nie ubezpieczają swoich domów w zakresie kataklizmów?
rozwiń zwiń