Jakie byłoby nasze życie bez norm? Dlaczego karta pasuje do bankomatu?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 12:05
Dlaczego karta kredytowa pasuje kształtem do bankomatu? Skąd kojarzymy znaki graficzne na ubraniach? To wszystko zasługa norm, które bez wątpienia pomagają nam w życiu. W związku z tym dziś świętujemy Światowy Dzień Normalizacji.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

"Normy Międzynarodowe gwarantują pozytywne zmiany" - pod takim hasłem obchodzimy Światowy Dzień Normalizacji, który honoruje pracę tysięcy ekspertów z całego świata, współpracujących z IEC, ISO, ITU i tworzących Normy Międzynarodowe.

Normy są niezauważalne

- Normalizacja obejmuje wszystkie dziedziny życia i sektory gospodarki. Zdarza się, że funkcjonowanie norm jest dla nas nawet niezauważalne, ale to właśnie dzięki nim, nasze otoczenie jest tak uporządkowane - mówi Teresa Sosnowska, wiceszef Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.

Gość Jedynki jako przykład podaje bankomaty i pasujące do nich karty kredytowe albo symbole graficzne na ubraniach czy znakach ewakuacyjnych, które przekazują informacje w jasny sposób bez względu na język, którym się posługujemy.

Stosowanie norm daje przewagę

- W Polsce od wielu lat mamy dobrowolny system normalizacji. To od producenta, przedsiębiorcy czy usługodawcy zależy, czy chce działać zgodnie z polskimi normami, czy wybrać inną ścieżkę. Produkcja, wytwarzanie czy dostarczanie usług zgodnie z normami, daje mu oczywiście pewne przewagi rynkowe. Jego produkt może być sprzedawany nie tylko na polskim rynku, ale również w całej Unii Europejskiej - twierdzi Ewa Zielińska, wiceszef Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.

Czym dokładnie jest normalizacja? Czy istnieje norma regulująca zawartość cukru w cukrze? Dlaczego gniazdka nie są znormalizowane pod względem kształtu wtyczek?

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: A to Polska właśnie z cyklu "Cztery pory roku"

Prowadzi: Daniel Wydrych

Goście: Teresa Sosnowska (wiceszef Polskiego Komitetu Normalizacyjnego), Ewa Zielińska (wiceszef Polskie Komitetu Normalizacyjnego)

Data emisji: 14.10.2019

Godzina emisji: 9.00-10.00

DS

Czytaj także

FOMO. Polacy a lęk przed odłączeniem

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 13:50
- Mówiąc najprościej odszyfrowując akronim FOMO (ang. Fear of Missing Out) jest to strach pominięciem. My to przetłumaczyliśmy w sposób bardziej zrozumiały i adekwatny, czyli strach przed odłączeniem od informacji, mediów społecznościowych, od wszystkich urządzeń, które dostarczają nam wszelkich informacji - mówiła na antenie radiowej Jedynki dr hab. Anna Jupowicz - Ginalska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy nie ubezpieczają się od żywiołów. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 17:13
Około 80 proc. mieszkańców terenów narażonych na skutki żywiołów, uważa, że ich domy i mieszkania są bezpieczne. Co trzeci przekonany jest, że tego typu ubezpieczenie, jest zbędne, a 60 proc. nie ma w ogóle oszczędności w przypadku wystąpienia takich szkód. Dlaczego Polacy nie ubezpieczają swoich domów w zakresie kataklizmów?
rozwiń zwiń