Każdy jednostkowo tworzy wielką historię

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 13:56
W krótkim czasie dwóch, trzech pokoleń pamiętamy rodzinnie. - To jest element cementujący i tworzący wspólnotę - mówi historyk, prof. Michał Kopczyński. Zwraca uwagę, że niektórzy, zwłaszcza po przejściu na emeryturę zaczynają interesować się losami rodziny i prowadzą poszukiwania, głównie typu genealogicznego.
Audio
  • Pamięć prywatna i społeczna (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Dzięki takim ludziom i ich opracowaniom, dostępnym w większości w internecie, rośnie baza informacji cennych dla demografów. Natomiast kiedy dochodzimy do czasów, w które pamięć nie sięga, trzeba zdać się na kronikarzy i archiwa.

Profesor opowiada o archiwach w średniowieczu i problemach, takich jak kto ma ich pilnować. Bo zarządca mógł np. coś podmienić. Dochodzimy do XIX wieku i pojawiła się biurokracja.

- To bardzo dobre dla historyków - ocenia historyk. Bo biurokracja tworzy bardzo dużo sprawozdań i dokumentów. A o tym, co przejdzie do historii, decyduje archiwista, który może dokument wyrzucić, zniszczyć lub pozostawić. Im bliżej czasów nam współczesnych tym dokumentów więcej, bo są produkowane nie w jednym, a w wielu egzemplarzach.

Prof. Michał Kopczyński opowiada o archiwaliach, jakie zostały przekazane przez osoby prywatne w ramach akcji "Małe, wielkie historie", której szczegóły są na stronie Muzeum Historii Polski. Nie zawsze są to dokumenty, to mogą też być przedmioty.

Posłuchaj całej rozmowy poprzedzonej felietonem przypominającym akcję Jedynki "Moje archiwum".

***

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: prof. Michał Kopczyński (red. nacz. "Mówią Wieki" i Muzeum Historii Polski)

Materiał reporterski: Małgorzata Głogowska

Data emisji: 31.10.2019

Godzina emisji: 11.14

ag

Czytaj także

Akcja "Moje Archiwum". Historia dzieje się codziennie, a my bierzemy w niej udział

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 09:33
- Mała, rodzinna historia jest właśnie najbardziej afektowana, odczuwama. Często mówimy o historii narodów, systemów politycznych, a przecież historia dzieje się w codzienności, my w niej bierzemy udział - mówił w Polskim Radiu Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finał akcji "Moje Archiwum". Reportaż z wyjazdu zwycięzcy do Włoch

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 12:33
W czasie wakacji zachęcaliśmy Państwa do przeszukania własnych domowych archiwów. W wielu z nich wciąż czekają unikatowe eksponaty, które są ważne i cenne nie tylko dla najbliższej rodziny. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Szarek: IPN pozyskał w USA dwie tony archiwaliów

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 20:15
Instytut Pamięci Narodowej powstał i z tym jest kojarzony, aby zabezpieczyć archiwa po komunistycznym aparacie bezpieczeństwa. IPN podejmuje także działania w celu ochrony naszego dziedzictwa narodowego za granicą. W ramach projektu "Archiwum pełne pamięci" Instytut ostatnio pozyskał archiwalia z USA.
rozwiń zwiń