X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Każdy jednostkowo tworzy wielką historię

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 13:56
W krótkim czasie dwóch, trzech pokoleń pamiętamy rodzinnie. - To jest element cementujący i tworzący wspólnotę - mówi historyk, prof. Michał Kopczyński. Zwraca uwagę, że niektórzy, zwłaszcza po przejściu na emeryturę zaczynają interesować się losami rodziny i prowadzą poszukiwania, głównie typu genealogicznego.
Audio
  • Pamięć prywatna i społeczna (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Dzięki takim ludziom i ich opracowaniom, dostępnym w większości w internecie, rośnie baza informacji cennych dla demografów. Natomiast kiedy dochodzimy do czasów, w które pamięć nie sięga, trzeba zdać się na kronikarzy i archiwa.

Profesor opowiada o archiwach w średniowieczu i problemach, takich jak kto ma ich pilnować. Bo zarządca mógł np. coś podmienić. Dochodzimy do XIX wieku i pojawiła się biurokracja.

- To bardzo dobre dla historyków - ocenia historyk. Bo biurokracja tworzy bardzo dużo sprawozdań i dokumentów. A o tym, co przejdzie do historii, decyduje archiwista, który może dokument wyrzucić, zniszczyć lub pozostawić. Im bliżej czasów nam współczesnych tym dokumentów więcej, bo są produkowane nie w jednym, a w wielu egzemplarzach.

Prof. Michał Kopczyński opowiada o archiwaliach, jakie zostały przekazane przez osoby prywatne w ramach akcji "Małe, wielkie historie", której szczegóły są na stronie Muzeum Historii Polski. Nie zawsze są to dokumenty, to mogą też być przedmioty.

Posłuchaj całej rozmowy poprzedzonej felietonem przypominającym akcję Jedynki "Moje archiwum".

***

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: prof. Michał Kopczyński (red. nacz. "Mówią Wieki" i Muzeum Historii Polski)

Materiał reporterski: Małgorzata Głogowska

Data emisji: 31.10.2019

Godzina emisji: 11.14

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Akcja "Moje Archiwum". Historia dzieje się codziennie, a my bierzemy w niej udział

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 09:33
- Mała, rodzinna historia jest właśnie najbardziej afektowana, odczuwama. Często mówimy o historii narodów, systemów politycznych, a przecież historia dzieje się w codzienności, my w niej bierzemy udział - mówił w Polskim Radiu Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finał akcji "Moje Archiwum". Reportaż z wyjazdu zwycięzcy do Włoch

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 12:33
W czasie wakacji zachęcaliśmy Państwa do przeszukania własnych domowych archiwów. W wielu z nich wciąż czekają unikatowe eksponaty, które są ważne i cenne nie tylko dla najbliższej rodziny. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Szarek: IPN pozyskał w USA dwie tony archiwaliów

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 20:15
Instytut Pamięci Narodowej powstał i z tym jest kojarzony, aby zabezpieczyć archiwa po komunistycznym aparacie bezpieczeństwa. IPN podejmuje także działania w celu ochrony naszego dziedzictwa narodowego za granicą. W ramach projektu "Archiwum pełne pamięci" Instytut ostatnio pozyskał archiwalia z USA.
rozwiń zwiń