X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kredyt we frankach. Jak sobie poradzić?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 17:04
TSUE wydał korzystny wyrok dla osób, które zaciągały kredyty we frankach. Uznano, że sądy mogą unieważniać umowy kredytowe, jeśli znajdują się w nich nieuczciwe klauzule. Powód? Najważniejszy jest interes kredytobiorcy. W "Czterech Porach Roku" próbujemy dowiedzieć się, co to oznacza dla frankowiczów.
Audio
  • Jak poradzić sobie z kredytem we frankach? (Cztery Pory Roku / Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Słuchacze radiowej Jedynki podzielili się z nami swoimi doświadczeniami związanymi z kredytami we frankach. Nie są one jednak pozytywne.

- Nie miałam zdolności kredytowej, żeby wziąć kredyt złotówkowy, dlatego w banku zachęcano mnie, że kredyt we frankach jest dla mnie najkorzystniejszą z możliwych form kredytów hipotecznych. Zaciągnęłam w 2007 roku 290 tys. kredytu na zakup mieszkania, a cena franka skoczyła z 2,20 zł do 3,40 zł. W 2012 roku straciłam pracę i nie byłam w stanie spłacać kredytu - opowiada p. Elwira.

Nasza słuchaczka dodaje, że w tamtym momencie pomyślała w związku z tym o sprzedaży mieszkania. - Niestety okazało się, że mam do spłacenia ponad 360 tys. Ta cena przerosła wartość rynkową mieszkania. Kilkakrotnie zwracałam się do banku o pomoc w rozwiązaniu problemu, ale bank nie był zainteresowany jakąkolwiek rozmową ze mną. Ogłosiłam upadłość konsumencką - słyszymy.

Co może zrobić frankowicz?

Zastępca Rzecznika Finansowego Paweł Zagaj jest zdania, że frankowicze w pierwszej kolejności powinni udać się do banków, w których zaciągali kredyty i złożyć reklamacje. Zaznacza jednak, że w związku z wyrokiem TSUE, banki aktualnie przyjęły taktykę wyczekiwania.

- Banki mówią i nawet pokazują czasami na piśmie, że klienci wiedzieli, co robią. Mają podpisane klauzule: "znam ryzyko walutowe". Tylko pojawia się pytanie, na które odpowiedział już TSUE: "co tak naprawdę znaczy, że uświadomiłem cię o ryzyku walutowym?". Co innego jest wiedzieć, że będzie różnica w cenie zakupu - sprzedaży waluty, a co innego przełożyć to na skutki związane z daną umową - uważa Paweł Zagaj.

Wyrok TSUE. Co oznacza?

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz odniósł się bezpośrednio do wyroku TSUE.

- TSUE wypowiedział się w kilku zasadniczych sprawach. Po pierwsze powiedział, że każda sprawa, czy mamy przypadek abuzywny czy nie, musi być rozpatrzona indywidualnie. To bardzo istotna kwestia, że nie ma mowy o automatyzmie. Po drugie TSUE odpowiedział, że unieważnienie umowy jest możliwe, ale po spełnieniu rygorystycznych warunków, które musi zbadać krajowy sąd - tłumaczy Krzysztof Pietraszkiewicz.

Krzysztof Pietraszkiewicz dodaje, że: "TSUE sceptycznie odniósł się do możliwości przewalutowania kredytów frankowych na złotówkowe z utrzymaniem stawki LIBOR. Trybunał dał do zrozumienia, że to budzi bardzo wielkie ekonomiczne i prawne wątpliwości".

Czy banki pomagają frankowiczom? Jak rozpocząć rozmowy z bankami? W jaki sposób poradzić sobie z kredytem frankowym?

Zapraszamy do wysłuchania załączonego materiału.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Karolina RożejRoman Czejarek 

Goście: Krzysztof Pietraszkiewicz (prezes Związku Banków Polskich), Paweł Zagaj (zastępca Rzecznika Finansowego)

Data emisji: 5.11.2019 r. 

Godzina emisji: 10.00-12.00

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spadek to zawsze wielka niewiadoma. Jak uniknąć niechcianego zadłużenia?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 13:36
Spadek czasami potrafi oznaczać spore kłopoty. Szczególnie wtedy, gdy nieświadomi spadkobiercy mieszkania, muszą spłacać nie swoje długi. Zdarza się bowiem, że komornik wchodzi na pensje "obdarowanych" dłużników. Przekonał się o tym nasz redakcyjny kolega.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa kredytu państwa Dziubaków. Jest decyzja sądu

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 14:36
Warszawski Sąd Okręgowy odroczył rozprawę Państwa Dziubaków do 3 stycznia przyszłego roku. Chodzi o frankowiczów, w których sprawie orzekał unijny Trybunał Sprawiedliwości. Podczas dzisiejszego posiedzenia do sprawy włączył się przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich.
rozwiń zwiń