Pracownicy śmieciarek będą fotografować nasze odpady

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 23:08
Pracownicy firm odbierających odpady będą wykonywać zdjęcia naszym śmieciom. Oczywiście w przypadku, gdy zauważą, że ich nie segregujemy. A jak uda się udokumentować naszą winę, wtedy za odbiór odpadów zapłacimy kilka razy więcej!
Audio
  • Jak segregujemy śmieci? (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
Zgodnie z uchwałą z 12 grudnia 2019 r. stała miesięczna kwota za odbiór nieczystości segregowanych z domu jednorodzinnego wynosiła 94 zł, a z mieszkania w bloku czy kamienicy  65 zł. W razie niesegregowania śmieci opłata była dwukrotnie większa.
Zgodnie z uchwałą z 12 grudnia 2019 r. stała miesięczna kwota za odbiór nieczystości segregowanych z domu jednorodzinnego wynosiła 94 zł, a z mieszkania w bloku czy kamienicy – 65 zł. W razie niesegregowania śmieci opłata była dwukrotnie większa.Foto: meowKa / shutterstock

Do września 2020 roku gminy muszą dostosować regulaminy o segregacji śmieci do znowelizowanych przepisów. Powód? Obowiązkowe segregowanie odpadów, zarówno w domkach jednorodzinnych, jak i blokach. Jeżeli śmieci nie będą należycie segregowane, kara będzie wynosić od dwu- do czterokrotności przyjętej stawki podstawowej.

Notatka służbowa i do wójta

- Jeśli pan ze śmieciarki stwierdzi, że odpady są zmieszane, ma obowiązek zawiadomić o tym. Wójt wszczyna postępowanie. My mamy zrobić notatkę i dokumentację zdjęciową - mówi Karol Wójcik ze Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami.

Mieszkańcy będą wypierać się

Ekspert Jedynki przyznaje, że największe problemy będą dotyczyły odpadów z zabudowy jednorodzinnej. Powód? Mieszkańcy będą tłumaczyli się, że… podrzucono im śmieci. Poza tym nie wiadomo, jak odróżnić odpady zmieszane od tych kiepsko posortowanych.

- Ustawa nie przewiduje kryteriów, od kiedy mamy do czynienia ze zmieszanymi, a od kiedy z segregowanymi. W dużej mierze jest to kwestia uznaniowa. Zdrowy rozsądek potrzebny jest także w śmieciach i pracownik śmieciarki musi informować tylko w sytuacjach jaskrawych, że złamano prawo i odpady są zmieszane - dodaje Karol Wójcik.

Nie umiemy segregować

Jak przekonuje Karol Wójcik, w Polsce mamy spory problem z segregowaniem odpadów. - Jako społeczeństwo segregujemy ciągle kiepsko. 95 proc. odpadów można uznać się zmieszane. Niemniej ten przepis jest potrzebny, bo jeśli mieszkaniec ordynarnie łamie przepisy i nie segreguje odpadów, powinien być ekonomicznie ukarany. Ale musimy też postawić na jedno podstawowe narzędzie: na edukację - słyszymy.

Ilu Polaków zna zasady segregacji? Kto odpowie za niesegregowane śmieci w blokach? Czy należy obawiać się nowych przepisów?

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Agnieszka KunikowskaDaniel Wydrych

Gość: Karol Wójcik (Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami)

Reporterzy: Maciej Oswald, Patryk Bedliński

Data emisji: 6.11.2019 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

DS

Czytaj także

Czy kraty w oknach dają złudne poczucie bezpieczeństwa?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 11:05
31-letnia matka z dziećmi w wieku trzech miesięcy, czterech i pięciu lat zginęły w poniedziałek w pożarze mieszkania w kamienicy w Inowrocławiu (woj. kujawsko-pomorskie). Pozostali mieszkańcy domu samodzielnie wyszli na zewnątrz. Pożar wybuchł na trzeciej kondygnacji budynku, w mieszkaniu na poddaszu. W mieszkaniu tragicznie zmarłych w oknach były zamontowane kraty. Czy gdyby nie one rodzina miałaby szansę przeżyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Listopad z pozytywną uwagą w dzienniczku ucznia

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 13:01
Pomysł zrodził się w szkole podstawowej na warszawskim Targówku. Wpadli na niego rodzice, a dyrektor i nauczyciele natychmiast podchwycili. Chodzi o to, żeby mądrze chwalić uczniów, zauważać ich sukcesy. Owszem, zauważać, to co zrobili źle, ale również podkreślać ich pozytywne zachowania.
rozwiń zwiń