X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pracownicy śmieciarek będą fotografować nasze odpady

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 23:08
Pracownicy firm odbierających odpady będą wykonywać zdjęcia naszym śmieciom. Oczywiście w przypadku, gdy zauważą, że ich nie segregujemy. A jak uda się udokumentować naszą winę, wtedy za odbiór odpadów zapłacimy kilka razy więcej!
Audio
  • Jak segregujemy śmieci? (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
Ciężarówka Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie
Ciężarówka Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w WarszawieFoto: meowKa / shutterstock

Do września 2020 roku gminy muszą dostosować regulaminy o segregacji śmieci do znowelizowanych przepisów. Powód? Obowiązkowe segregowanie odpadów, zarówno w domkach jednorodzinnych, jak i blokach. Jeżeli śmieci nie będą należycie segregowane, kara będzie wynosić od dwu- do czterokrotności przyjętej stawki podstawowej.

Notatka służbowa i do wójta

- Jeśli pan ze śmieciarki stwierdzi, że odpady są zmieszane, ma obowiązek zawiadomić o tym. Wójt wszczyna postępowanie. My mamy zrobić notatkę i dokumentację zdjęciową - mówi Karol Wójcik ze Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami.

Mieszkańcy będą wypierać się

Ekspert Jedynki przyznaje, że największe problemy będą dotyczyły odpadów z zabudowy jednorodzinnej. Powód? Mieszkańcy będą tłumaczyli się, że… podrzucono im śmieci. Poza tym nie wiadomo, jak odróżnić odpady zmieszane od tych kiepsko posortowanych.

- Ustawa nie przewiduje kryteriów, od kiedy mamy do czynienia ze zmieszanymi, a od kiedy z segregowanymi. W dużej mierze jest to kwestia uznaniowa. Zdrowy rozsądek potrzebny jest także w śmieciach i pracownik śmieciarki musi informować tylko w sytuacjach jaskrawych, że złamano prawo i odpady są zmieszane - dodaje Karol Wójcik.

Nie umiemy segregować

Jak przekonuje Karol Wójcik, w Polsce mamy spory problem z segregowaniem odpadów. - Jako społeczeństwo segregujemy ciągle kiepsko. 95 proc. odpadów można uznać się zmieszane. Niemniej ten przepis jest potrzebny, bo jeśli mieszkaniec ordynarnie łamie przepisy i nie segreguje odpadów, powinien być ekonomicznie ukarany. Ale musimy też postawić na jedno podstawowe narzędzie: na edukację - słyszymy.

Ilu Polaków zna zasady segregacji? Kto odpowie za niesegregowane śmieci w blokach? Czy należy obawiać się nowych przepisów?

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Agnieszka KunikowskaDaniel Wydrych

Gość: Karol Wójcik (Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami)

Reporterzy: Maciej Oswald, Patryk Bedliński

Data emisji: 6.11.2019 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy kraty w oknach dają złudne poczucie bezpieczeństwa?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 11:05
31-letnia matka z dziećmi w wieku trzech miesięcy, czterech i pięciu lat zginęły w poniedziałek w pożarze mieszkania w kamienicy w Inowrocławiu (woj. kujawsko-pomorskie). Pozostali mieszkańcy domu samodzielnie wyszli na zewnątrz. Pożar wybuchł na trzeciej kondygnacji budynku, w mieszkaniu na poddaszu. W mieszkaniu tragicznie zmarłych w oknach były zamontowane kraty. Czy gdyby nie one rodzina miałaby szansę przeżyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Listopad z pozytywną uwagą w dzienniczku ucznia

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 13:01
Pomysł zrodził się w szkole podstawowej na warszawskim Targówku. Wpadli na niego rodzice, a dyrektor i nauczyciele natychmiast podchwycili. Chodzi o to, żeby mądrze chwalić uczniów, zauważać ich sukcesy. Owszem, zauważać, to co zrobili źle, ale również podkreślać ich pozytywne zachowania.
rozwiń zwiń