Siedzący tryb życia jako czwarta przyczyna zgonów na świecie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 13:30
Wiele godzin za biurkiem lub w samochodzie sprowadza na nas poważne problemy zdrowotne. Siedzący tryb życia określany jest przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) jako czwarta przyczyna zgonów na świecie. Jakie są pierwsze niepokojące objawy będące konsekwencją siedzącej pracy?   
Audio
  • Siedzący tryb życia jako czwarta przyczyna zgonów na świecie (Cztery pory roku/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

- Pierwszym niepokojącym objawem jest ból pleców, który pojawia się u młodych ludzi, po 20 roku życia, którzy zaczęli pracę w korporacji. Siedzimy nie tak ergonomicznie, jak powinniśmy, garbimy się, siedząc i już mamy zaburzoną równowagę całego kręgosłupa - mówi dr Anna Plucińska - Mrozek, specjalista chorób wewnętrznych. 

Poznaj Emmę - pracownicę biura przyszłości 

Grupa brytyjskich naukowców, na której czele stanął futurysta William Higham, stworzyła Emmę - przeciętną pracownicę biurową, której wygląd będzie nas straszył za około 20 lat, o ile nie zmienimy dotychczasowego trybu życia. Emma to manekin, który przedstawia osobę cierpiącą m.in. na nadwagę, egzemę, spuchnięte nogi czy inne nieprzyjemne objawy wynikające z wielogodzinnej pracy przy biurku i wpatrywaniu się w ekran monitora. - To jest bardzo dobra kampania reklamowa - stwierdza dr Anna Plucik - Mrozek. 

źródło: Fellowes Brands/ Youtube 

Nie lekceważmy siedzącego trybu pracy 

Gość audycji apeluje o to, aby nie lekceważyć siedzącego trybu siedzenia i mówi, że jest prosty sposób na to, aby zlikwidować negatywne skutki siedzenia. - Wystarczy, tak jak ja, wyjść np. po pacjenta do drzwi gabinetu i to już w pewien sposób wpływa na likwidację negatywnego skutku siedzenia. (...) Jeśli my siedzimy zupełnie bez ruchu przez pół godziny, to mniej więcej pół litra krwi zostaje nam w nogach, bo one się nie ruszają - zaznacza. 

Wdowi garb 

Dr Anna Plucińska - Mrozek zwraca uwagę, że dużym problemem jest obciążenie kręgosłupa szyjnego. Coraz młodsze osoby borykają się z takimi trudnościami. - Dzieci już teraz chodzą zgarbione, bo patrzą cały czas w smartfony, a to natychmiast powoduje bóle kręgosłupa szyjnego, napięcie mięśni obręczy barkowej, bóle i drętwienia rąk - dodaje. 

O czym mówią norweskie badania dotyczące siedzącego trybu życia? 

Posłuchaj całej rozmowy już teraz! 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Agnieszka KunikowskaRoman Czejarek 

Gość: dr Anna Plucińska-Mrozek (specjalista chorób wewnętrznych, prezes Fundacji Zaskoczeni Wiekiem) 

Data emisji: 7.11.2019 r.

Godzina emisji: 9.20

ans 


Czytaj także

Leczenie online, czyli leczenie na odległość

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 13:34
Kiedy zaczynamy odczuwać niepokojące dolegliwości, pierwsze co robimy, to zaczynamy identyfikować je z tym, co podaje internet. Wtedy dzieje się tak, że bóle migrenowe mogą urastać w naszych oczach do rangi guza mózgu, a my - bezgranicznie ufni forom internetowym, możemy padać ofiarą marketingowej manipulacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

II Kongres Komunikacji w Ochronie Zdrowia. Dlaczego lekarz musi wysłuchać pacjenta?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 19:49
W "Czterech porach roku" o II Kongresie Komunikacji w Ochronie Zdrowia w Łodzi, jego założeniach oraz o tym, dlaczego w leczeniu tak ważna jest dokładnie przeprowadzona przez lekarza rozmowa z pacjentem.
rozwiń zwiń